Отиващата си година прибави в календара още 41 опасно горещи дни

Отиващата си година прибави в календара още 41 опасно горещи дни Снимка: cardiologyinnovation.com

Учените са категорични, че това ново ниво на затопляне е причинено от човешки дейности

Доклад на World Weather Attribution (WWA) и Climate Central определя последствията като „безмилостно страдание”, довело да смъртта на най-малко 3700 души и прогонило от домовете им милиони хора. 

От изследваните 29 метеорологични явления, 26 са се засилили. Проучването предупреждава, че всяка страна трябва да се подготви за нарастващите климатични рискове, за да сведе до минимум смъртните случаи и щетите. Докладът посочва и спешната спасителна мярка: много по-бърз преход от изкопаемите горива към чисти енергийни източници, за да се избегне едно бъдеще „на безмилостни горещи вълни, суши, горски пожари, бури и наводнения“, цитира документа Еuronews.

Ако светът не се откаже бързо от петрола, природния газ и въглищата, броят на дните с опасни температури от година на година ще продължи да се увеличава, застрашавайки все по-тежко общественото здраве, казват учените. 

През 2024 г. най-смъртоносни са били наводненията в Судан, Нигерия, Нигер, Камерун и Чад, причинявайки смъртта на над 2000 души. Няма официални данни за наводнението в Оренбургска област на Русия през пролетта, но местни медии съобщиха за хиляди евакуирани и определиха наводнението като „най-голямото за последното десетилетие”.

„Хелън”, най-опустошителният ураган за последните 50 години, уби 230 души в шест американски щата. Според учените историческата суша, обхванала Амазонка през 2024 г., е била стимулирана повече от гобалното затопляне, отколкото от циклона Ел Ниньо – и настъпилите необратими промени застрашават не само Амазонка, но и стабилността на климата в цялата планета. 

Като цяло, тенденцията е определена взаимовръзка и паралелно увеличение от една страна на глобалното затопляне и от друга - на броя и силата на природни явления и фактори, които влияят на времето. 

За 2025 г. докладът категорично препоръчва мерки за справяне с климатичните промени и за защита на хората в т. ч. по-бърза раздяла с изкопаемите горива, по-добри системи за ранно предупреждение, оповестяване на щетите в реално време и международно финансиране в помощ на развиващите се страни, които обикновено са и най-засегнати. Предвид политическите реалности обаче, раздялата с изкопаемите горива изглежда по-скоро хипотетична.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: