Голяма кибератака удари японските авиолинии
- Актуално
- Текст:
Хакът, регистриран днес сутринта, е блокирал само вътрешни полети, съобщава Euronews. Системите на JAL, включително продажбата на билети за вътрешни и международни линии временно са били спрени, но след няколко часа отново са заработили, съобщават от превозвача. Според изявлението на JAL, ситуацията не е застрашила безопасността на полетите, не са изтекли и лични данни на пътуващи и персонал.
Идентифициран е механизмът на кибератаката - киберпрестъпниците не са използвали вирус, а са предизвикали прекомерен трафик, претоварвайки мрежовата система на JAL с предаване на паразитни данни. Атаката е засегнала само JAL, докато други японски авиокомпании, включително ANA Holdings, Skymark и Starflyer, не са регистрирали проблеми.
На редовната правителствена пресконференция днес главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши каза, че транспортното министерство е наредило на JAL да ускори усилията за възстановяване на системата и за настаняване на засегнатите пътници. Телевизионни кадри показаха терминалите на летище Ханеда в Токио, претъпкани с чакащи пътници, планирали да пътуват за празниците в края на годината.
Експерти многократно са изразявали загриженост, посочвайки, че киберсигурността на Япония е уязвима. През юни японската космическа агенция заяви, че от 2023 г. насам е претърпяла поредица от кибератаки, които обаче не са засегнали информация, свързана с ракети, сателити и отбрана. Миналата година кибератака парализира и операциите на терминал за контейнери, блокирайки за три дни пристанището на град Нагоя.
Опасенията от хакерски удари са основателни, особено след като страната започна процес за засилване на отбранителните си способности в по-тясно сътрудничество със САЩ и други партньори, чиято киберзащита е далеч по-непробиваема. Япония предприе някои стъпки, но очевидно не са достатъчни, коментира Euronews.
Още по темата във
facebook