Премиерът на Гренландия отказва да я продаде на Тръмп
- Свят
- Текст:
Но още преди инагурацията си на 20 януари 2025 г., номинирайки своя посланик в Дания, Тръмп отново изрази убеждението си, че Вашингтон трябва да придобие най-големия остров на планетата.
„В интерес на националната сигурност и глобалната свобода Съединените щати смятат, че контролът над Гренландия е абсолютно необходим”, написа Тръмп в своята платформа Truth Social.
Премиерът на Гренландия Муте Егеде отхвърли категорично подобна възможност. „Гренландия ни принадлежи. Ние не се продаваме и никога няма да бъдем за продан. Няма да загубим нашата дълга борба за свобода“, заяви Егеде (цитиран от AFP) и подчерта значението на Гренландия като страна, отворена за международно сътрудничество и търговия.
За много политически наблюдатели ситуацията предизвика усещане за дежавю, отбелязва The Guardian. По време на първия си мандат през 2019 г. Тръмп предложи САЩ да купят Гренландия, където се намира стратегически важната американска космическа база Pituffik.
Дания и властите на острова категорично отхвърлиха идеята и дори не се стигна до официални дискусии. Датският премиер Мете Фредериксен нарече предложението „абсурдно“, Тръмп се разсърди, определи реакцията на Фредериксен като „гадна” и отмени планираното си посещение в датската столица Копенхаген.
Ситуацията стана повод за множество неприятни за Тръмп шеги и се превърна в емблема на хаоса, който тогавашният американски президент внесе в традиционната глобална дипломация. За мнозина изглежда реално нещо такова да се повтори след завръщането на Тръмп в Белия дом следващия месец.
Гренландия не е единственият обект на грандиозните планове на Тръмп. На 8 декември той предложи Мексико и Канада да се присъединят към Съединените щати. „Ние субсидираме Канада с над $ 100 милиарда годишно, а Мексико с почти $ 300 милиарда. Защо продължаваме да правим това? Нека станат нови щати“, каза Тръмп в интервю за NBC News.
Речта му вероятно визираше търговския дефицит на САЩ с тези страни, но обявените от него цифри се оказаха далече от реалните. Според Бюрото за преброяване на населението на САЩ през 2023 г. търговският дефицит на САЩ с Канада е бил около $ 41 милиарда, а с Мексико - над $ 162 милиарда.
В неделя последва и поредна такава идея, когато Тръмп заплаши да възстанови контрола на САЩ над Панамския канал. Подминавайки собствените си планове за драстичен скок на вносните мита, той обвини Панама, че налага прекомерно високи ставки за използването на протока, с което си навлече остри думи от от панамския президент Хосе Раул Мулино.
Още по темата във
facebook