
Европа може да изнася повече чисти технологии
- Икономика
- Текст:

Износът на чисти технологии е един от пътищата на ЕС да постигне целите си за нулеви парникови емисии през 2050 г., като същевременно стимулира местните икономики и повиши конкурентоспособността на страните от ЕС в глобален план. Според последния икономически доклад на Световната банка, износът на технологии за чиста енергия от Централна и Източна Европа през следващите няколко години може да се утрои.
Основна цел на европейското законодателство за преминаване към чисти технологии е до края на това десетилетие местното производство да посреща около 40% от нуждите на блока, а до 2040 г. и 15% от глобалното търсене на чиста енергия. Процесът ще намали още повече енергийната зависимост на ЕС от вноса на изкопаеми горива.
Сред технологиите с добър пазарен дял за страните от Централна и Източна Европа са производствата на термопомпи, слънчеви панели, батерии за електрически превозни средства, вятърни турбини и др.
В момента страните от региона се борят със значително по-високи потребителски цени на храните и стоките от първа необходимост. Поскъпването ескалира, влошавайки несигурността и бедността при ниските заплати и пенсии в тази част на ЕС.
В прессъобщение Световната банка посочва: „Исторически високите цени удрят най-тежко уязвимите хора в Европа. Целевите социални политики са от решаващо значение за подкрепа на най-нуждаещите, а „Зеленият преход” предлага такива възможности за създаване на работни места и стимулиране на индустриите по спреведливи и мащабни начини”.
В този ред на констатации, Световната банка препоръчва ЕС да насърчи по-голямо производство и износ на чисти технологии от страните от Централна и Източна Европа. За целта ЕС трябва да приложи координирана стратегия, за да предотврати вътрешната конкуренция, както и да насърчи по-големи инвестиции в частния сектор. От повече европейско финансиране ще се нуждаят и научноизследователска дейност, образованието и веригите за доставки в сектора на чистите технологии.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
