Морски дронове ще пазят комуникационните кабели в Балтийско море

Морски дронове ще пазят комуникационните кабели в Балтийско море Снимка: uk.pcmag.com

Новият тип наблюдение и защита се разработват от НАТО

Адмиралът от Алианса Пиер Вандие каза пред Defense News, че новата технология ще осигури постоянно наблюдение над и под водата, за да идентифицира всеки потенциален саботаж и да действа като светофарна предупредителна система.

За новата стратегия стана ясно само седмици, след като два кабела в Балтийско море – единият между Литва и Швеция и вторият между Финландия и Германия, бяха прекъснати от очевиден саботаж, припомня Euronews. Разследванията на шведското и финландското правителство все още продължават.

Според Андрей Звайгзне, старши изследовател в Института за приложни компютърни системи към Техническия университет в Рига, морската безпилотна флотилия  може да включва три типа дронове: за наблюдение, за идентифициране и машини, програмирани да унищожават вражески движения.

В идеалния случай над и под водата ще действа система, подобна на радарния контрол при въздушното движение. „Знаете какво се случва, кои цели в каква посока се движат, така че имате контрол над всячка ситуация. Както при всяко престъпление, никога нямате 100% сигурност, но все пак нивото на престъпността намалява”, казва ученият. 

Според него подводни дронове вече извършват периодични проверки в Балтийско море, но все още няма координация между отделните държави, НАТО и телекомуникационните оператори..

Освен трудния контрол на голяма дълбочина и слабата видимост във водите на Балтийско море, друго предизвикателство е как да се направи разлика между случаен сблъсък с подводните кабели и умишлен саботаж. Засега координираният отговор при всеки подводен саботаж е ограничен, казват от Baltic Security Foundation.

Всички страни с достъп до Балтийско море с изключение на Русия са членове на НАТО. Така че за да се въведе технологията за наблюдение и контрол всяка една от тези държави трябва да приеме съответното законодателство.

„Да кажем, че наистина се констатира престъпление - следващият въпрос е как да реагираме? Какви биха били алгоритмите за последователна и координирана реакция?“, поставя въпроса Олевс Никерс, президент на Baltic Security Foundation.

Според по-раншно изявление на НАТО, работна група вече е обсъждала споделянето на информация и начините за възпиране и защита на подводната инфраструктура. Изглежда, че плановете за високотехнологичен контрол са били една от темите.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: