
Ердоган иска по-добри връзки между ЕС и Турция
- ЕС
- Текст:

Турция беше със статут на кандидат за ЕС още през 1999 г., но след множество перипетии кандидатурата ѝ беше спряна през 2018 г. заради редица разминавания с принципите на демокрацията и нарушаване на основни човешки права. Оттогава Брюксел търси по-тесни връзки с Анкара, като същевременно продължава да държи процеса на присъединяване „във фризера”, пише Euronews.
Ситуацията в Сирия обаче означава важна роля за Турция в региона, като основен поддръжник на Сирийската национална армия, която свали Башар Асад и посредник между новата власт и западните партньори. Затова в последните няколко дни Ердоган се срещна не само с Урсула фон дер Лайен, но и с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и с унгарския премиер Виктор Орбан.
Покрай разговорите, фокусирани върху Сирия, на вчерашната си среща с фон дер Лайен Ердоган подчерта, че едни „по-силни и по-институционални отношения между Турция и ЕС” са по-необходими от всякога. Турският президент директно поиска премахване на „всички ограничения“ в двустранните отношения, възобновяване на политическия диалог на високо ниво (спрян от 2019 г.), актуализиранне на митническия съюз ЕС - Турция (в процес на работа от 2016 г.) и по-бързо издаване на визи за страните от ЕС, като първа стъпка към безвизов режим.
Фон дер Лайен коментира срещата балансирано и без да дава обещания. Най-важното ѝ съобщение беше да обяви помощ от € 1 милиард за сирийските бежанци, които в Турция са около 3.2 милиона. Председателката на Европейската комисия подчерта, че сумата може да се използва и за връщането им в Сирия, но категорично изключи насилствено депортиране.
„Едно е много ясно: всяко връщане трябва да бъде доброволно, безопасно и достойно”, каза фон дер Лайен. Тя обеща да поднови преговорите за "модернизиран митнически съюз" с Турция, но отбеляза, че "напредъкът ще изисква по-големи усилия", а въпросът за визите спомена само мимоходом.
Вместо това Фон дер Лайен акцентира на две ключови теми, които от своя страна Ердоган „пропусна”: заобикалянето на санкциите на ЕС срещу Русия, и обединението на Кипър.
В изявление за срещата говорител на Европейската комисия подчерта, че ЕС би искал териториалната цялост на Сирия да се зачита, вероятно предвид съобщение на Wall Street Journal, че Турция изглежда подготвя „пълномащабно нахлуване“ в територия, държана от сирийските кюрди, които Вашингтон подкрепя.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Индия може да надмине ЕС по размер на икономиката до 2040 г., заяви експерт

Бил Гейтс посочи само три професии, които изкуственият интелект няма да може да замени

Какво се знае до момента за катастрофалното земетресение в Мианмар

САЩ отхвърлят идеята на Путин за смяна на властта в Украйна

САЩ и Украйна отново обсъждат сделка за украинските ресурси – без изгледи за консенсус

Цената на златото за първи път в историята надхвърли 3100 долара за тройунция

Полша се готви за кризисни ситуации

Как ЕС изпълнява собствените си санкции срещу Русия
