Европейската комисия ще разследва TikTok заради изборите в Румъния

Европейската комисия ще разследва TikTok заради изборите в Румъния Снимка: Euronews

Официалната процедура, обявена днес, последва доказателствата за руска намеса в изборния процес и потенциални нарушения на европейския Закон за цифровите услуги (DSA) от страна на TikTok

На 24 ноември, първият тур на президентските избори в Румъния неочаквано завърши с победата на Калин Джорджеску, евроскептичен независим националист със слаба популярност преди президентския вот. Румънското разузнаване обаче предостави на Конституционния съд доказателства за руска намеса в гласуването, прокарана чрез TikTok, така че изборите бяха анулирани.

Официалното разследване е само първата стъпка, която ще определи дали TikTok е нарушил DSA, като Европейската комисия (ЕК) продължава да събира информация за дейности на платформата. Засега подозренията на ЕК са, че публикациите в TikTok в полза на Джорджеску са били разпространени от ботове и фалшиви акаунти. Така или иначе, разследването може да завърши с глоба за TikTok в размер до 6% от глобалните приходи на социалната медия. 

Макар че за заключенията не е поставен срок, „Когато подозираме такава намеса, особено по време на избори, трябва да действаме бързо и твърдо“, категорична е председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя отново предупреди „всички онлайн платформи”, че при констатирани нарушения на DSA ще бъдат подведени под отговорност. 

В края на ноември ЕК поиска от TikTok информация за действията на платформата срещу потенциални изборни пристрастия. Седмица по-късно ЕК обяви заповед, изискваща TikTok да предаде данни за своите системи за препоръки. Последно, на 6 декември, след разсекретяването на документите на румънското разузнаване за намеса в изборния процес, ЕК издаде „искане за спешна информация“.

Пред Euronews говорител на TikTok заяви: „Ние не приемаме платени политически реклами и премахваме съдържание, нарушаващо нашите политики за дезинформация, тормоз и реч на омразата”. От TikTok гарантираха, че ще съдействат на разследването на ЕК, както и на регионалните и националните власти.

След запитване от ЕК, през април TikTok доброволно спря своето приложение TikTok Lite, което предвиждаше парични стимули на база времето, което потребителите прекарват в платформата. Съображенията на ЕК бяха, че подобен подход може да наруши психичното здраве на потребителите и да доведе до пристрастяване

ЕК води и две други процедури срещу TikTok относно защитата на непълнолетни от вредно съдържание, прозрачността на рекламите и достъпа до данни. Meta също е обект на разследване от страна на ЕК заради потенциални нарушения на DSA по отношение на инструментите, с които Instagram и Facebook се справят с дезинформацията по време на кампанията за европейските избори.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: