Само в седем държави в света дишат безопасен въздух

Само в седем държави в света дишат безопасен въздух Снимка: asiatimes.com

Анализ на швейцарската компания IQAir определи замърсяването на въздуха като „глобална здравна катастрофа“

През 2023 г. едва седем държави, три от които в Европа, са постигнали безопасни нива на замърсяване на въздуха, се казва в доклад на IQAir. Заключението се основава на данни от 30 000 наблюдателни станции в 134 държави, територии и региони.

Според критериите на Световната здравна организация (СЗО),124 държави са с опасно ниво на фини прахови частици с диаметър по-малък от 2.5 микрона (PM2,5). При този размер можем да ги вдишаме, допускайки ги дълбоко в белите ни дробове и дори в кръвта. Смята се, че PM2.5 могат да причинят сърдечни и белодробни заболявания, високо кръвно налягане и да повишат риска от астма, депресия, тревожност и преждевременна смърт.

Най-чист, т.е., безопасен за здравето е въздухът в Австралия, Исландия, Естония, Финландия, Гренада, Мавриций и Нова Зеландия. Към страните с безопасни нива на замърсяване могат да се причислят също и Пуерто Рико, Бермудите и Френска Полинезия.

В класацията с минимално замърсяване следват Швеция, Ирландия, Норвегия, Португалия, Лихтенщайн, Дания, Обединеното кралство, Андора, Латвия, Украйна, Холандия, Люксембург, Швейцария, Германия, Белгия, Франция, Австрия и Испания.

България е в сравнително приемливата категорията страни, в които замърсяването на въздуха е до три пъти над безопасния стандарт. В същата група са още Литва, Чехия, Унгария, Малта, Словакия, Хърватия, Полша, Кипър, Словения и Италия.

В по-сериозна ситуация (със замърсяване до пет пъти над безопасните нива) са Молдова, Румъния, Албания, Гърция, Турция, Сърбия и Черна гора. С най-тежко замърсяване (повече от пет пъти над безопасния стандарт) в Европа са Босна и Херцеговина – най-замърсената страна в региона и Северна Македония.

В глобален мащаб най-тежко замърсен въздух дишат в Централна и Южна Азия. Бангладеш води опасната класация с 15 пъти по-тежко замърсяване от стандартите на СЗО. Пакистан отстъпва само с една позиция. Замърсяването на въздуха в Индия е 10 пъти по-тежко от безопасния стандарт и 9 пъти над него в Таджикистан и Буркина Фасо

Обобщаващо заключение е, че най-замърсен въздух дишат в районите с бедно население. Данни за Африка липсват. Изследването отбелязва още, че макар и недостатъчно, замърсяването на въздуха в европейските градове е намаляло, като през 2023 г. 54% от тях се класират в „зеления” въздушен спектър, при 39% за 2022 г. 

„Чиста, здравословна и устойчива околна среда е универсално човешко право“, казват от IQAir подчертавайки, че „катастрофалното” за здравето ни замърсяване на въздуха се дължи основно на изкопаемите горива.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: