Време е за утринна гимнастика!

Време е за утринна гимнастика! Снимка: wundfj.top

И то само за начало на деня, тъй като можем да живеем средно пет години повече, ако спортуваме, казва проучване, публикувано в British Journal of Sports Medicine

Добре известно е, че редовното спортуване носи по-малък риск от сърдечни заболявания, диабет, депресия, деменция и куп други здравословни проблеми. Но новото проучване подчертава мощния принос на физическата активност за нашето дълголетие, съпоставяйки значителната разлика в продължителността на живота между най-активните спрямо най-„заседналите” групи.

За целите на проучването изследователите разделили американци на възраст над 40 години в четири групи, според нивото на физическата им активност в периода 2003 г. - 2006 г. и след това проследили здравния им статус през годините. Оказало се, че най-активно спортувалите са били изложени на 73% по-малък риск от смърт по каквато и да е причина, отколкото най-малко активните възрастни.

„Ако има нещо, което бихте могли да направите, за да намалите наполовина риска от смърт, физическата активност е изключително мощно средство“, каза Ленерт Верман, водещ автор на изследването и професор по обществено здраве в университета „Грифит”, Австралия.

Физическата активност на най-спортуващите възрастни може да се изрази с еквивалента на 2 часа и 40 минути ходене на ден. За да ги настигнат, най-малко активните ще трябва да добавят близо два часа ходене към ежедневието си. Но ако го направят, биха могли да живеят средно с цели 10.9 години по-дълго, показват оценките – така че, ползата би била най-голяма за най-ленивите.

За възрастните с най-малка мобилност, всеки добавен час разходка може да им донесе допълнителни 6 часа и почти 20 минути живот в повече от предполагаемата средна продължителност на живота.

Трябва да се отбележи, че за най-активните, един допълнителен час разходка не би допринесъл много, тъй като вероятно вече са „усвоили максимално“ предимствата на физически активния живот. 

Като цяло, авторите на изследването казват, че по-високата физическа активност би могла да доведе средната продължителност на живота в САЩ до 83.7 години, в сравнение със 78.6 години през 2017 г.

Според учените, резултатите подчертават значението на физическата активност за здравето, особено в контекста на градоустройството. Ако направим градовете по-подходящи за пешеходци и колоездачи, „бихме могли не само да удължим живота си, но и да намалим натоварването върху здравните системи и околната среда“, категорични са учените.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: