Жриците на платената любов в Белгия вече са трудещи се, защитени от закона
- Общество
- Текст:
Тези социални мерки ще се определят както при всички останали работници, т.е., на базата на платени социални и здравни осигуровки. Това е втори закон в защита на проституиращите, след правото им, узаконено през май, да сключват трудови договори, съобщава The Guardian.
Белгия дериминализира платените секс-услуги през 2022 г., но досега тези, които ги практикуват, се считаха за самонаети и нямаха трудови права или социално осигуряване. Влезлият в сила закон премахва това, като същевременно установява изисквания към работодателите в сектора: те нямат право да упражняват тази дейност, ако са с криминално досие, а тези, които са "чисти", ще бъдат задължени да осигурят чисто бельо, душове и презервативи, както и да инсталират паник-бутони в работните си помещения, за да намалят насилието в сектора.
Сред другите защитни мерки, предвидени в закона, е правото на проституиращите да откажат сексуални партньори или определени действия и да спрат акт по всяко време, без да бъдат уволнени за тези откази. Тези предимства не обхващат надомна работа или дейности като стриптийз и порнография.
Пред ВВС от Human Rights Watch нарекоха закона „най-добрата стъпка”, предприемана в света досега, която слага край на правната дискриминация срещу съсловието и препоръчаха „всяка друга страна да се движи в тази посока”.
Някои феминистки организации обаче разкритикуваха закона. Пред Le Soir от Съюза на жените-франкофони в Белгия го окачествиха като „катастрофален за младите момичета и жертвите на трафик“, подчертавайки, че вместо да се бори със сексизма и насилието срещу жени, документът ги нормализира.
Други виждат закона като инструмент за намаляване или премахване на секс работата. От съсловието предупредиха, че "криейки се" зад съображения като безопасност и хигиена, някои общини вече въвеждат правила, при които проституирането на техните територии става почти невъзможно.
Още по темата във
facebook