Размяна на удари между ЕС и Грузия

Размяна на удари между ЕС и Грузия Снимка: tvpworld.com

Новото грузинско правителство взема бързи мерки да отклони страната от европейския ѝ път

С резолюция Европейският парламент (ЕП) не призна изборните резултати от октомврийските парламентарни избори в Грузия. Документът призова за ново гласуване и препоръча санкции срещу премиера Иракли Кобахидзе. В отговор, вчера той обяви, че правителството му отлага преговорите за присъединяване към ЕС до края на 2028 г.

Според изявлението на Кобахидзе, тогава страната му „ще бъде икономически готова” да поднови присъединителните процедури. Той подчерта, че в посочения период Грузия се отказва от европейски субсидии.

Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили определи решението на правителството като отхвърляне на европейския път, „край на конституционния преврат“ и „движение от Европа към Русия“. Тя обвини правителството, че "обявява война на хората".

Протестите не закъсняха, подновявайки с нова сила гражданските вълнения след парламентарните избори през октомври. В Тбилиси, Кутаиси, Батуми, Гори, Зугдиди, Телави  и др. протестиращите блокираха пътища, включително булевард „Руставели” в столицата, пише The Moscow Times. В отговор специалните сили на реда и полицията окупираха „Площада на свободата”, въоръжени с водни оръдия. Има съобщения за сблъсъци с полицията. Съобщава се за повече от 40 арестувани и почти толкова ранени полицаи.  

В края на октомври на парламентарните избори управляващата партия "Грузинска мечта" получи 53,93% от гласовете, с което си осигури мнозинство. Резултатите от изборите обаче породиха съмнения сред международните наблюдатели и опозицията, която настоява, че „Грузинска мечта” води, но с 42%, което предполага коалиционно правителство. ЕС и САЩ посочиха множество изборни нарушения, включително използване на административен ресурс, подкупи и натиск на избиратели.

На 14 декември в Грузия предстоят и президентски избори – ако може така да се нарече нововъдената процедура президентът да се избира от едва 300 души, членове на „избирателна колегия”. Резултатът в полза на кандидата на „Грузинска мечта” е предрешен, тъй като въпросната колегия се контролира от правителството. Анализатори съпоставят Грузия и Румъния, която също е в изборни процеси със съмнения за манипулации, наричайки двете страни „новите цели на Путин”.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: