Паника в американската администрация: Мъск набелязва кого ще уволни
- Свят
- Текст:
Няколко техни колеги изразиха пред CNN страха си, че животът им ще бъде физически застрашен, или поне променен, тъй като Мъск превръща чиновниците, чиято работа не познава, в лични мишени – без да разбира дейността им, и без да ги прикани да я представят пред обществеността.
Държавните служители в САЩ са около 2.3 милиона, 800 000 от които членуват в Американската федеация на държевните служители (AFGE). От организацията заявиха, че Мъск цели да посее сред служителите „ужас и страх, включително и страх да говорят”.
„Това е неговият начин да сплаши хората и да изпрати сигнал до останалите - „вие сте следващите“, казва пред CNN Мери Къмингс, една от първите жени пилоти на изпребител в американския флот и професор по инженерство и компютърни науки. Тя познава от първа ръка подхода на Мъск, след като работейки за Националната администрация за безопасност на движението по пътищата, разкритикува проекта на Мъск за безпилотен електромобил и призова за регулации в сектора.
В интервю за CNN Къмингс казва, че след като феновете на Мъск са я зяляли с порой от заплахи, включително смъртни, е взела решение да се премести. Според Къмингс, много федерални служители, които „са посветили живота си в служба на държавата”, вече напускат работа, за да не дочакат това, което предстои. Така че планът на Мъск изглежда работи – и изглежда, че го е подготвил отдавна.
Смятайки се за „супер професионалист по климата“, още миналата година Мъск написа в X: „Толкова много фалшиви работни места!“ Постът му получи над 33 милиона лайка от потребители на Х, които също като него не вярват в климатичната криза.
Този път на мушка в постовете му са федерални служителки, заети с екологията и климатичните промени – дейности, за които Мъск смята, че „данъкоплатците в САЩ не трябва да плащат”. Първата мишена консултира Международната финансова корпорация за развитие на САЩ. Структурата подкрепя инвестиции, смекчаващи климатичните промени и подпомагащи адаптирането на бедни икономики, пряко засегнати от изменението на климата.
Следващата набелязана служителка ръководи отдела за кредитни програми при Министерството на енергетиката. През 2010 г. службата е отпуснала на Tesla Motors $ 465 милиона, което изтласка компанията на Мъск на лидерската позиция в индустрията на електромобилите. Изглежда милиардерът би предпочел да бъде привилегирован бенефициент на двете министерства.
Третата мишена е старши съветник по екологично правосъдие в Министерството на здравеопазването, в т.ч. защитата на общественото здраве от замърсяване на околната среда – практика, в която проектите на Мъск често са обвинявани.
И четвъртата цел, атакувана от Мъск, е старши съветник по климата в Министерството на жилищното строителство. В публикация в X милиардерът казва, че тази жена „не трябва да получава $ 181 648” и се подигра с нейните „може би невероятни съвети”.
В историята се включи и колегата на Мъск в бъдещото Министерство по правителствената ефективност, Вивек Рамасвами. Пред CNN той каза: „Ние не сме против конкретна личност. Нашият противник е бюрокрацията“.
В следващ пост в анонимния си акаунт Fentasyl, Мъск поясни: „От само себе си се разбира, че не трябва да тормозите някого само защото заема висша държавна длъжност, но дали тази длъжност трябва да съществува? Ние заслужаваме да знаем кой управлява нашето правителство и какво прави".
Множество експерти и учени, специализирани в кибер-заплахите, посочиха, че не са изненадани от публикациите на Тръмп, определяйки ги като „класически модел“ на кибер тормоз. Други обаче отказаха коментар. Мери Къмингс не е сред тях. Тя казва, че се чувства задължена да говори и обяви. „Някой трябва да говори открито. Просто няма да му позволя да спечели по този въпрос“.
Още по темата във
facebook