Близо 40% от европейските работещи са в риск от лошо психично здраве

Близо 40% от европейските работещи са в риск от лошо психично здраве Снимка: solvere.works

Според ново проучване, факторите за това са полът, възрастта и най-вече социално-икономическият статус

Доставчикът на здравни услуги и технологии TELUS Health публикува своя годишен индекс на психичното здраве за състоянието на работещите в шест европейски страни: Франция, Италия, Испания, Полша, Германия и Нидерландия. Във всяка страна са анкетирани 500 души.

По отношение на психичното здраве, най-засегната е Испания, където 48% от анкетираните разкриват симптоми на влошена психика, при 45% в Полша и 43% в Италия. С най-нисък риск за психичното им здраве са трудещите се в Нидерландия (24%).

От TELUS Health посочват пред Euronews трите основни фактора, от които идва тази разлика. Първи и основен са специфичните условия на живот в страните. Като пример за отрицателно влияние анализаторите оценяват географската близост на Полша до Украйна, която Русия нападна преди повече от 1000 дни. Макар и извън обсега на изследването, подобни данни идват и от други, граничещи с Украйна страни, както и балтийските републики.

Различията в културата и инфраструктурата също могат да играят роля, в т. ч. полът, възрастта и социално-икономическият статус, като при жените са отчитени с над 5 пункта по-лоши резултати от мъжете. Причината според анализаторите са финансовите ресурси, заетостта и разделението на труда

По отношение на половете докладът специално подчертава несъответствието в здравеопазването, и по-точно твърде различното отношение на здравните системи към мъжете и жените. В резултат на това се оказва, че опитът на жените с доставчиците на здравни услуги определено е по-негативен, включително по отношение на някои недостатъчно признати женски здравословни проблеми като ендометриоза, перименопауза и менопауза.

Проучването установи също, че тези, които спортуват, обикновено са с по-добро психично здраве. Повече от един от 10 работници обаче не са упражнявали никаква физическа активност. Като цяло, резултатите на неспортуващите по отношение психичното им здраве, са с почти 10 точки по-ниски, отколкото на тези, които отделят време за двигателна активност. 

The mental health of workers in Europe is worsening. People in this country  suffer the most | Euronews
Снимка - Euronews

Заседналият труд и физическото бездействие определено се очертават като фактори за по-лошо общо и психично здраве. Световната здравна организация (СЗО) в момента препоръчва 150 до 300 минути седмично умерена физическа активност, или  80 до 150 минути по-интензивен спорт.

Фактор за добро психично здраве, разбира се е финансовата сигурност, но не на всяка цена – често финансовото обезпечаване поглъща прекомерно много труд и време, за сметка на претоварена физика, разбита нервна система и разклатена психика. По-склонни към тревожност и депресия са работещи, които не разполагат със спестявания за спешни нужди. Според анализаторите, тревогата идва не само от по-ниските доходи, а от отсъствието на финансова защита – работниците без спестявания са показали оценка за психично здраве от около 42 точки, при среден резултат от 62.

Докладът е категоричен, че работодателите могат да направят много за психичното здраве на служителите си. Преди всичко трябва да осигурят работна среда в съответствие с насоките за здравословен и безопасен труд. Могат да предприемат и стъпки за подобряване на общия здравен статус на служителите си напр. чрез програми за обучение, подходящи за вида труд здравни съвети и здравословна трудова култура в компаниите. 

Докладът подчертава, че такава трудова среда не само предпазва психичното здраве на работниците, но носи и конкретни ползи на работодателите, тъй като увеличава производителността на труда при по-добро качество на продукцията.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: