Пазарът на труда в Германия разчита на хиляди имигранти годишно
- Икономика
- Текст:
Според доклада на мозъчния тръст, цитиран от Euronews, до 2040 г. работната сила в Германия може да се свие с 10%, ако страната не приема ежегодно значителен брой имигранти – по-точно, около 288 000.
Без притока на посочения брой имигранти, броят на работещите в Германия ще падне от сегашните 46,4 милиона на 41,9 милиона към 2040 г. Има и по-песимистичен модел, според който в същия период може да са необходими 368 000 чуждестранни работници годишно.
Въпреки, че е приоритет, развитието на местната работна сила „само по себе си няма да е достатъчно, за да отговори на бъдещото търсене на работна ръка”, казват експертите на фондация „Бертелсман”. Според тях ключов фактор за свиването на германската работна сила е пенсионирането на поколението „бейби-бумъри“.
През 2023 г. Германия реформира имиграционните си закони, за да улесни наемането на квалифицирани чуждестранни работници. Мерките предвиждат „синя карта“ за квалифицирани специалисти и по-малко бюрокрация около признаването на чуждестранни дипломи. Анализът на "Бертелсман" обаче казва, че все пак остават препятствия и едно от големите е необходимата „по-приветлива култура в местните власти и бизнеса“.
Германското правителство предприе и други стъпки, за да се справи с недостига на работна сила. През септември например, беше сключено споразумение за контролирана миграция с Кения, с цел да се привлекат квалифицирани кенийски работници, остро необходими „в много области на нашата икономика”, каза след сключването на сделката министърът на вътрешните работи Нанси Фейзър.
Според доклада „Бертелсман”, недостигът на чуждестранни работници ще засегне най-тежко най-гъсто населената провинция Северен Рейн-Вестфалия и Бавария. Трудовият пазар в големите градове като Берлин и Хамбург, които поддържат високи нива на имиграция, не би усетил големи трусове.
Най-остра е липсата на рабтна ръка в югозападен Саарланд, както и в провинциите Тюрингия и Саксония-Анхалт – сложна ситуация, след като на регионалните избори през септември антиимигрантската партия „Алтернатива за Германия” (AfD) спечели в Тюрингия и остана втора сила в Саксония-Анхалт.
Още по темата във
facebook