Крайнодесният кандидат с шокираща преднина на президентските избори в Румъния

Крайнодесният кандидат с шокираща преднина на президентските избори в Румъния Снимка: aljazeera.com

Избирателната активност в северната ни съседка повтори прага от минали години – 51%

При повече от 99% преброени гласове, ултранационалистът Калин Джорджеску печели 23%, следван от десноцентристкия кандидат Елена Ласкони от Съюза за спасение на Румъния и популиста социалдемократ Марчел Чолаку, настоящ премиер, който се смяташе за фаворит, но след неубедителното си класиране подаде оставка като лидер на социалдемократите.

Силното представяне на Джорджеску, който няма собствена партия и проведе предизборната си кампания предимно в TikTok, е най-голямата изненада на изборите. Според политически анализатори, подкрепата за Джорджеску е безпрецедентна, при прогнози за едва 5% от гласовете. По последни данни, Ласкони води с около 2000 гласа пред Чолаку и вероятно ще се изправи срещу Джорджеску на финалния балотаж на 8 декември.

Руските медии горещо приветстваха предизборната кампания на Джорджеску, преминала под мотото "Да върнем достойнството на румънската нация". Вероятната причина са антинатовските му призиви – според Джорджеску, противоракетният отбранителен щит на НАТО във военната база Девеселу в Южна Румъния, е "позор" за страната.

Джорджеску беше видна фигура в крайнодясната партия AUR, откъдето обаче беше изгонен, след като похвали „Желязната гвардия”, румънско фашистко движение през Втората световна война. Тогава главната прокуратура на Румъния образува наказателно дело срещу него, обвинявайки го в популяризиране на "хора, виновни за геноцид". Снощи обаче лидерът на AUR подкрепи Джорджеску и призова своите избиратели да направят същото.

Успехът на Джорджеску е дилема за милионите румънци, предпочели други кандидати. Ако Елена Ласкони стигне до втория тур, както се очаква, много поддръжници на социалдемократите, особено в селските райони, трудно биха подкрепили такава либерална прогресивна фигура.

Кампанията на тези избори се съсредоточи до голяма степен върху растящите разходи за живот в Румъния, която е с най-голям дял в ЕС на хора, изложени на риск от бедност. Недоволството от помощта, оказвана на украинските бежанци в Румъния, също изигра роля.

В самата Румъния ролята на президента е в голяма степен символична, но има значително влияние във външната политика.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: