Глобален договор ще финализира сделката за ограничаване на пластмасата

Глобален договор ще финализира сделката за ограничаване на пластмасата Снимка: globalplasticlaws.org

Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), от 1950 г. насам световното производство на пластмаса се е увеличило над 200 пъти, за да достигне почти 460 милиона тона годишно, с перспектива до 2040 г. да се удвои или утрои

По данни на ООН, ежегодно в околната среда попадат около 19 милиона тона пластмасови отпадъци, което е вредно и дори фатално за дивата природа

С такива предпоставки днес в Пусан, Южна Корея, започва петата и последна среща на Междуправителствения комитет за преговори към ООН (INC). Целта на срещата е да се създаде правно обвързващ договор, който да реши с проблема със замърсяването през целия жизнен цикъл на пластмасите. Подготовката на документа започна през 2022 г., залагайки най-вече на рециклирането – една разрастваща се индустрия, но все пак далеч недостатъчна за решаване на проблема.

По време на предишните четири срещи INC обсъди в подробности какво трябва да включва договора и постави като цели постепенното премахване на производството на пластмаса, оптимизиране на управлението на отпадъци, изисквания към състава на пластмасовите продукти и финансиране на глобалния преход от пластмасата към други биоразградими материали.

Срещите обаче станаха поле за разногласия, което удължи работата по проектодоговора. Ключовите дискусии включват определянето на забранени химикали в състава на пластмасата и начините, по които всяка страна ще финансира необходимите мерки за проблема с пластмасовото замърсяване. 

Най-оживеният спор обаче е дали сделката трябва да включва намаляване на глобалното производство на пластмаса. Основните опоненти по този въпрос са страните със значителен добив на изкопаеми горива, в т. ч. Саудитска Арабия, Русия и Иран.

Има и области, в които е постигнат консенсус – например, по-доброто управление на отпадъците, по-мащабното рециклиране и производството на пластмаси за многократна употреба.

INC се надява, че тази седмица ще се стигне до окончателна сделка, но не изключва и друга среща през 2025 г. В същото време природозащитни организации от цял свят настояват за окончателен договор. Все пак, 40 страни и региони, включително ЕС, Швейцария и Фиджи идват на срещата с подписана декларация, наречена „Мост към Пусан“, която се застъпва за „устойчиви нива на производство“. 

САЩ, които произвеждат 17% от пластмасата по света, не са подписали декларацията, но изразиха съгласието си, че производството на пластмаса трябва да се намали – поне такова, каквото е в момента – защото в цял свят се финансират научни програми за производство на биоразградима пластмаса

За да имат значително въздействие обаче, подобни проекти изискват най-вече политическа воля да се ограничат индустриите, захранващи сега производството на пластмаса, т.е., изкопаемите горива. Поне в САЩ обаче, това изглежда трудно, ако не се реши в този кръг от преговорите, предвид призива на новоизбрания президент Доналд Тръмп – „Сондирайте, сондирайте, сондирайте”.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: