25 ноември - Международен ден за елиминиране на насилието срещу жени

25 ноември - Международен ден за елиминиране на насилието срещу жени Снимка: aljazeera.com

Според ООН насилието срещу жени и момичета остава едно от най-разпространените и всеобхватни нарушения на човешките права

По данни от доклада на организацията, който ще бъде публикуван днес, почти всяка трета жена в света поне веднъж в живота си е била подложена на физическо и/или сексуално насилие. Цифрите за 2023 г. са шокиращи:  в резултат на насилнически действия на партньорите им или други членове на семействата им, най-малко 51100 жени са загубили живота си, т.е., на всеки 10 минути някъде по света е била убивана жена. 

Реалният мащаб на този вид престъпност дори не може да се очертае, тъй като много често подобни престъпления не се докладват – заради ширещото се убеждение за безнаказаност, заради мълчанието, срама и стигмата. С тези съображения на 7 януари 2000 г. със своя резолюция ООН определи поне един ден в годината – 25 ноември, в който задължително да се говори за насилието, на което са подложени жените, да се осветлят мащабите на този вид престъпност, да се сложи край на мълчанието и прикриването на това престъпно поведение. 

Предшествайки официалните инициативи, през уикенда хиляди протестираха в Италия и Франция срещу престъпленията на основа на пола. Демонстрациите заклеймиха всякакви форми на насилие – сексуално, физическо, психологическо или икономическо

С подготовката на протестите във Франция са се ангажирали повече от 400 организации. Според в. Le Monde в Париж на улицата са излезли над 80 000 души. Многохилядни протести са проведени и в Марсилия, Лил, Рен и много други френски градове. 

В Италия митингите започнаха още миналата седмица, отбелязвайки една година от убийството на 22-годишно момиче, станало жертва на необузданите собственически страсти на приятеля си. За съжаление, италианската преса често информира за подобни трагедии.

В Рим през уикенда демонстранти по бельо и с качулки, уважиха протеста на иранската студентка, която се съблече пред университета в Техеран в знак на протест срещу режима в страната и закона, определящ стриктни правила за носенето на хиджаб. Според иранската преса, след като беше арестувана, студентката е била изпратена „на лечение” и вече е върната на семейството ѝ. За по-нататъшната ѝ съдба няма съобщения.

Демонстрантите изразиха и тревогата си от евентуалното ограничаване на правата на жените в САЩ, когато през януари Тръмп се върне в Белия дом. 

Каквито и инициативи да предприемат днес официалните органи и неправителствените организации по света, важно е да се разбере, че насилието над жени и момичета е акт на лично ниво, но отразява недъзите на обществото – войни, икономическа зависимост, верски догми, нехуманни традиции, употреба на наркотици и алкохол, липса на образователни програми и домашно възпитание в подкрепа на равенството между половете и не на последно място – корупция и неглижиране на проблема в полицията и правосъдието. 

Едно е ясно – с мълчанието трябва да се спре. Затова за днешния ден ООН избра мотото „Да се обединим! Да инвестираме в превенцията на насилието срещу жени и момичета! #Без извинение!”

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: