Актуално: Международният наказателен съд и неговите заповеди за арест
- Свят
- Текст:
Говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби заяви, че САЩ "категорично отхвърлят" решението на Международния наказателен съд (МНС). Пред The Times of Israel Кърби заяви: „Оставаме дълбоко обезпокоени от бързането на прокурора при издаването на заповедта за арест и обезпокоителните процедурни грешки, довели до това решение. САЩ изясниха, че МНС няма юрисдикция по този въпрос. В координация с партньори, включително Израел, ние обсъждаме по-нататъшни стъпки".
Премиерът на Великобритания Кийр Стармър в изявлението си подчерта, че британските власти „уважават независимостта” на МНС, но не намират„морален еквивалент“ между Израел и демокрацията, от една страна, и „терористични организации” като Хамас и Хизбула, от друга.
Виктор Орбан изрази становището си, като покани Бенямин Нетаняху спокойно да посети Унгария, а външният министър Петер Сиярто нарече решението на МНС „срамно и абсурдно“, защото „опозори международната съдебна система, като приравни лидерите на държава, претърпяла ужасяваща терористична атака, с лидерите на терористичната организация, отговорна за това“
Според президента на Аржентина Хавиер Майли, решението „игнорира законното право на Израел на самозащита срещу постоянни атаки от терористични организации като Хамас и Хизбула“.
Италия също не е съгласна: „Ние подкрепяме МНС, но винаги помним, че съдът трябва да играе юридическа, а не политическа роля. Ще преценим заедно с нашите съюзници как да тълкуваме това решение“, каза италианският външен министър Антонио Таяни. В същото време италианският министър на отбраната заяви, че властите ще бъдат принудени да арестуват Бенямин Нетаняху, ако той влезе в Италия.
Първият дипломат на ЕС Жозеп Борел, премиерът на Канада Джъстин Трюдо и президентът на Франция Еманюел Макрон са на мнение, че заповедите за арест на МНС са задължителни за страните, ратифицирали Римския статут.
Според същия документ, който определя съществуването и функциите му, МНС няма правомощия да налага заповедите си, а разчита на доброволно сътрудничество от държавите, подписали Римския статут. Уставът на МНС не предвижда и санкции или изключения при неизпълнение на заповед за арест.
Сред предпоставките за решението на МНС медиите често споменават арабския произход на главният прокурор на МНС Карим Хан. Посочват се и честите остри критики срещу Израел от страна на първия дипломат на ЕС, Жозеп Борел. Като представител на Испанската социалистическа работническа партия, той ясно поддържа позицията срещу Израел на лявото испанско правителство.
Пред израелските медии самият Бенямин Нетаняху заяви, че никой и нищо няма да попречи на Израел, и лично на него, да защитават страната си. Израелският премиер нарече МНС „враг на човечеството”, а заповедта му - „морален провал”, който подкопава естествените права на демокрациите да се защитават срещу тероризма.
Според политически анализатори, решението на МНС срещу двама високопоставени израелски политици отваря вратата за съдебно преследване на много израелци, в т.ч. политици и военни, било то генерали или редници, които служат в армията и се бият в Газа или Ливан. Обръщайки се практически срещу Израел, МНС може да повлияе на икономическото сътрудничество с еврейската държава, на международните ѝ връзки и представителството ѝ в международните институции.
Заповедта ще създаде проблеми и на МНС, показват бурните противоречиви реакции на държавите – едни казват, че са длъжни да изпълнят заповедта, други открито я игнорират, а има и такива, които поставят въпроса за смисъла от работата на МНС, тежката му администрация в Хага и безпристрастността и ефективността на решенията му, които в много случаи остават само лозунги.
Още по темата във
facebook