Първи арести в Сърбия заради срутването в гарата на Нови Сад
- Актуално
- Текст:
С лозунги „Корупцията убива”, жители на Нови Сад три седмици протестираха, настоявайки за правосъдие. Засега прокуратурата е разпоредила разпит на 11 души, сред които бившия министър на строителството Горан Весич. Дни след трагедията той подаде оставка, но отхвърли всякаква вина на своя екип. В социалните медии Весич се опита да се представи като свидетел, а не като обвиняем и подчерта, че сътрудничи на следствието „доброволно”.
Прокуратурата обаче е на друго мнение, поставяйки акцента в разследването върху „престъпни деяния срещу обществената безопасност”.
Участниците в протестите споделят тази позиция. Според тях, зад трагедията стоят непрозрачните процедури на правителството при възлагане на обществени поръчки, особено в сектора на инфраструктурните проекти: избират се няколко предпочитани изпълнители, които си пълнят джобовете, докато обществената безопасност не е приоритет в работата им.
Арестите последваха телевизионно обръщение на сръбския президент Александър Вучич, който във вторник заяви „15 души не загинаха по своя вина, а защото някой не си е свършил работата както трябва“
Проблемът е, че Вучич е свързан много тясно със случилото се в Нови Сад, припомня ВВС. Гарата със злополучната козирка от бетон и стъкло, която се срути върху чакащите пътници, е част от водещия инфраструктурен проект на правителството – високоскоростната ЖП-линия Белград - Будапеща.
На откриването на обекта през 2022 г. присъстваха унгарският премиер Виктор Орбан, както разбира се, и сръбският президент Вучич, който каза: „Това е нашият път към модерна Европа – нашият път към една по-добра, прогресивна Сърбия“.
Реконструкцията на гарата продължи, за да завърши това лято с второ откриване. Но катастрофата от този месец и трагичната загуба на 15 човешки живота предизвикаха обществения гняв, масови протести и остри реакци от страна на сръбската опозиция. Според тях, срутването на козирката от бетон и стъкло е резултат от атмосферата на безнаказаност сред близките до правителството кръгове.
Първите арести едва ли ще успокоят напрежението. Протестиращите настояват за още оставки - на премиера Милош Вучевич, бивш кмет на Нови Сад, и приемника му Милан Джурич.
Ако съдебните действия доведат до бързи отговори, сръбското правителство и президентът Вучич може би ще овладеят ситуацията. Ако обаче разследването се проточи, бъдещето на управляващата Прогресивна партия може да се окаже несигурно.
Още по темата във
facebook