На COP29 Украйна показа как пази природата си след 1000 дни война
- Актуално
- Текст:
Вчера светът отбеляза 1000 дни от началото на руската агресия в Украйна. В същия ден лидерите на 20-те водещи световни икономики излязоха със съвместна декларация, призоваваща за глобален пакт за борба с глада, мир в Украйна и в Близкия изток и повече хуманитарна помощ за Газа.
Мнозина смятат, че събирането на тези събития „в един кюп”, всъщност разводнява проблемите и не помага за разрешаването им. Документът на G 20 обаче подчертава, че не иска да обвинява, а да изтъкне хуманитарните и екологични проблеми, създадени от войната, както в Украйна, така и в Газа.
Лидерите на G 20 се обявиха и за ново споразумение за финансиране на мерките срещу климатичните промени, без обаче да споменат прехода от изкопаеми горива към екологични енергийни източници.
В тази връзка украинските екологични активисти заявиха, че „Пътят към мира не минава през тръбопроводи или петролни полета“, а в изявление на Украинската кампания за климата и енергията Razom We Stand се казва: „Мълчанието на G 20 относно руските изкопаеми горива е очевиден провал на СОР 29, след като най-големите икономики не направиха връзка между унищожаването на климата, глобалната сигурност и мира“.
От Razom We Stand отново подчертаха, че приходите на Русия от изкопаеми горива „финансират унищожаването на Украйна, дестабилизират планетата и блокират пътя към възобновяема енергия“, а избягвайки тази тема, G 20 са пренебрегнали „спешно необходими инструменти” за спирането на войната.
Изкопаемите горива са „гореща тема” още от началото на COP29. Климатични активисти от цял свят протестираха срещу факта, че за втора поредна година след Дубай, домакин на глобалната климатична конференция отвово е страна, голям износител на петрол и природен газ като Азербайджан. Друг факт, предизвикал протести, беше присъствието на срещата в Баку на над 1700 лобисти на петролната индустрия.
Украйна обаче се погрижи да покаже на COP29 какво причинява войната на природата. В павилиона на страната фотоси показват разрушенията, а слушалки за виртуална реалност позволяват на посетителите да видят с очите си щетите върху околната среда. През последните 1000 дни Украйна води подробни отчети за тези екологични жертви, регистрирайки вслючително над 6500 екологични престъпления, следствие на руската инвазия.
Унищожени и увредени са почти 3 милиона хектара гори, а район, три пъти по-голям от Швейцария, е замърсен с противопехотни мини. Стойността на общите екологични щети от войната се изчислява дотук на € 67 милиарда.
Наред с това, Украйна представи и новаторската си методология за изчисляване на въглеродните емисии от военния конфликт. Данните показват, че за 1000 дни война емисиите въглероден диоксид са достигнали 180 милиона тона – цифра, което трябва да се вземе пред вид при изчисляването на обезщетенията, които Русия трябва да плати.
Заедно с това, Украйна показва и своите екологични инзустрии. Павилионът ѝ е изграден от рециклирана хартия с вградени контейнери със семена, които страната и партньорите ѝ по света ще засадят след края на COP29.
Стенопис от 120 квадратни метра представя 50 ключови екологични инициативи на украинското правителство, бизнеса и обществения сектор. Проектите включват разминиране, развитие на възобновяема енергия, иновативни предприятия за рециклиране, цифровизирано земеделие и екологични строителни материали, включително алтернатива на стиропора.
След 1000 дни от началото руската агресия, Украйна не чака края на войната, а активно работи по възстановяването си. За да компенсират загубите от горските пожари, украинците вече са засадили над 75 000 хектара с 555 милиона дървета, а в сътрудничество с чуждестранните си партньори, страната е разминирала повече от 35 000 кв. км.
Още по темата във
facebook