Масови протести доведоха до криза в Абхазия

Масови протести доведоха до криза в Абхазия Снимка: meduza.io

Автономен район в рамките на Съветска Грузия, Абхазия се обяви за държава през 2008 г., след дългогодишен военен конфликт между Грузия и сепаратисткия регион, подкрепен от Русия

С население колкото неголям европейски град (250 000 души), понастоящем Абхазия е призната за независима държава от Русия, Никарагуа, Венецуела, Науру и Сирия, докато ООН и останалите държави я смятат за суверенна грузинска територия.

Миналата седмица в абхазката столица Сухуми избухнаха масови протести. Причината е инвестиционно споразумение с Русия, засягащо един от най-важните и чувствителни сектори на местната икономика – черноморските курорти. Според опозицията, споразумението осигурява освобождаване от данъци на „чуждестранни олигарси“, което ще отвори врати за мащабно нахлуване и привилегировано участие на големи чуждестранни компании в местния курортен бизнес, пише The Moskow Times. 

Абхазкият парламент трябваше да ратифицира споразумението на 15 ноември, но в същия ден привърженици на опозицията превзеха комплекса от правителствени сгради в Сухуми и поискаха оставката на проруския президент Аслан Бжания. Той избяга от столицата и днес, след преговори с опозицията, обяви, че подава оставка. Постът си напуска и премиерът на Абхазия. 

Условието и за двете оставки е опозицията да се изтегли от завзетите правителствени институции, а парламентът да обсъди ситуацията с президентската оставка и евентуално да я гласува. Ако обаче правителствените сгради останат окупирани, Бжажания ще оттегли оставката си, както засега не е оттеглил и кандидатурата си за президентските избори през 2025 г.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: