Скъсани кабели в Балтийско море засилват опасенията от руски саботажи (обновена)
- Война
- Текст:
Телекомуникационеният кабел между Литва и Швеция се е скъсал около 10 часа сутринта на 17 ноември, съобщиха от литовския оператор Telia и потвърдиха, че „прекъсванията в интернет трафика не са причинени от повреда на оборудването, а от физическа повреда“. Трафикът между двете държави е паднал с една трета.
В 4 часа сутринта на 18 ноември е прекъснат и телекомуникационният кабел, свързващ Финландия и Германия, съобщи финландският държавен оператор Cinia Oy. И в двата случая става дума за „външно въздействие“ и вероятно "умишлено прекъсване".
Докато кабелът между Литва и Швеция е по-стар, 1173 километровият C-Lion1 между Финландия и Германия е в експлоатация от 2016 г. Двете подводни връзки, разположени в близост до взривения „Северен поток”, се пресичат в точка от 10 кв. м, така че случайна повреда от котва е твърде малко вероятна, съобщава The Moskow Times.
В съвместно изявление на външните министрества на Финландия и Германия се казва, че повредите говорят много за нестабилността на нашето време. "Европейската сигурност е под заплаха не само заради агресивната война на Русия срещу Украйна, но и поради хибридната война на нападателите“.
През септември служители от администрацията на САЩ казаха пред CNN, че Главното управление за дълбоководни изследвания на руското министерство на отбраната разработва специализирана военна част за саботажни атаки срещу подводната кабелна инфраструктура на НАТО.
Алиансът установи засилена активност на руския флот в близост до подводни кабели в Балтийско море още през 2023 г., а журналистическо разследване от Швеция, Дания, Норвегия и Финландия разкри, че шпионски флот на Русия може да застраши подводната инфраструктура и вятърните паркове в Северна Европа.
Междувременно нидерландският телевизионен канал Nieuwsuur съобщава за нови руски хакерски атакисрещу най-малко четири сателита на френската компания Eutelsat и един на люксембургската компания SES. Официални лица от Нидерландия, Франция, Швеция и Украйна потвърдиха блокировките.
Тази пролет отнвово (след 2023 г.) е атакуван детския канал BabyTV на Walt Disney в Нидерландия и други европейски страни. В същия период са блокирани едновременно нидерландската телевизия KPN и украинският телевизионен канал FreedomTV. И трите телевизионни канала използват един и същ сателит на Eutelsat.
Според Хагския център за стратегически изследвания инцидентите показват, че европейските сателитни системи не са защитени. Нидерландският национален център за киберсигурност призова телевизионните доставчици да анализират зависимостта си от сателити.
В Международния съюз по телекомуникации (ITU) към ООН вече е постъпила жалба от Нидерландия и други държави, но ITU може само да осъди словесно Русия, без да наложи някакви санкции. От своя страна Москва заяви, че не е замесена в атаките, макар че при блокировките се излъчват единствено стопкадри или клипове с руски пропагандни материали.
Още по темата във
facebook