ЕС все още не може да ограничи антибиотиците
- Здравни
- Текст:
В същото време, прогнозата на ECDC е, че до 2050 г. антибиотичната резистентност може да причини над 39 милиона смъртни случаи. В тази връзка ECDC смята, че ЕС трябва да направи повече, за да спре ненужната употреба на антибиотици на всички нива на здравеопазването.
Тревогата е, че бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите се адаптират, за да устоят на ефектите на лекарствата, така че инфекциите се лекуват по-трудно. Смята се, че основната причина за резистентност е прекомерната или неправилна употреба на антибиотици.
Последният доклад на ECDC за потреблението на антибиотици в ЕС през 2023 г., разкрива, че в периода 2019 г. и 2023 г. нито една страна от ЕС не е показала значителна низходяща тенденция в прилагането на антибиотици, а 14 от 24-те държави, които предоставят данни, през 2023 г. отчитат дори по-висок прием на антибиотици в сравнение с 2019 г. Това са България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Италия, Латвия, Литва, Малта, Холандия, Португалия, Румъния, Словакия и Словения.
Увеличила се е и употребата на т. нар. резервни антибиотици в болниците, докато според Световната здравна организация тези антибиотици трябва да се използват само като последна мярка за лечение на инфекции, причинени от резистентност към широк спектър лекарства.
Според целите на ЕС, до 2030 г. общият прием на антибиотици трябва да падне с 20%, в сравнение с нивата от 2019 г., но очевидно темпото в тази посока изостава.
Още по темата във
facebook