Как да разнообразите спортните си умения
- Smart Life
- Текст:
През последния уикенд на септември хора от цял свят се отправят към малък остров в Шотландия, за да излъчат новия световен шампион по хвърляне на каменни плочки върху водна повърхност. Целта е не само дължината, но и най-много брой отскоци на плочките от водата. Всеки претендент има право на три опита, като използва каменни шисти с естествена подходяща форма, а за да бъде опитът валиден, камъкът трябва да отскочи от повърхността на водата поне два пъти. Забавна част от състезанието е секторът на „старите играчи”, където се състезават и най-странните спортно-състезателни костюми.
В малкия град Динан, Белгия, се провежда Международна регата по плаване с вани. Забавното, но доста трудоемко състезание гълта много бира.
В САЩ свободната борбата в басейни с картофено пюре съперничи успешно на традиционната кална борба. Басейните, изградени от бали село и брезент, се пълнят със сухо картофено поре и фабрични картофени отпадъци и се поливат с достатъчно вода, за да се получи достатъчно лепкава каша. Освен че развива спортни умения, спортът е и безотпаден - остатъците от спортните площадки директно отиват към местните животновъдни ферми,
Великденският остров Рапа Нуи има свой традиционен триатлон, датиращ от около 300 години. През времето спортът е включвал катерене по опасни скали, лов на яйца от диви птици, плуване през вулканично езеро и бягане с тежки връзки банани. В съвременния му вид триатлонът включва рафтинг, крос с връзки банани и бодибординг с гребла.
На всеки 6 години, в гр. Сува, Япония, над половин милион фенове се събират, за да наблюдават киотоши – древна спортна традиция, при която мъже и жени се спускат по планинския склон, яздейки отсечени дървени трупи. За финал, състезателите предоставят предварително избраните дървета за подмяна на колоните в четири шинтоистски светилища. Опасно е, но японците го харесват.
В градчето Иврея, в северозапдна Италия, посетители от цял свят се стичат, за да наблюдават традиционната битка с портокали. Произходът на спорта тъне в миналото, но се смята, че отразява исторически военен сблъсък. В съвременната възстановка участват 9 отбора, състоящи се от пехота и кавалерия в конски каруци. Бойците са запасени с амуниции (портокали), а оригиналният костюм е част от престижа на всяка малка портокалова армия.
За да се включат в традиционното състезание по свободна борба, наречено „Чолита”, мъжете в Боливия трябва само да излязат на тепиха, облечени като „чолита” – селски жени в традиционни костюми.
В Уганда са превърнали в реалност състезанията по куидич – спортът, в който Хари Потър е ненадминат. Играта включва и ритуали за приобщаване и приветствия към всеки играч, който прояви оригиналност в изпълнението.
Във Феърплей, Колорадо в САЩ устройват надбягване с лами. Но спортът не накърнява правата на животните – състезателите всъщност пробягват три мили, водейки своите лами на връв, така че в крайна сметка победата зависи от настроението на ламата. Тази година спортът бележи 74 години.
Ако се чудите от къде дойде идеята преди няколко години българските протестъри да замерят правителствени сгради с риба, то моделът е състезание в САЩ, Флорида. В края на април, в Пенсакола, спортният дух събира стотици плажуващи, които мятат мъртва риба през границата на Флорида с Алабама.
Богат избор на спортни умения и емоции – стига да имате желание да се поразкършите.
Още по темата във
facebook