Над един милиард огнестрелни оръжия обикалят по света
- Актуално
- Текст:
Престъпните мрежи са въоръжени до зъби с малокалибрени оръжия, локалните въоръжени конфликти се умножават. В отговор на този прилив на насилие обикновените граждани гледат да са въоръжени. Това е глобална търговия със смърт, казват от независимия изследователски проект Small Arms Survey. Според тях, броят на оръжията в последните 20 години се е удвоил.
Изследвайки незаконния поток от оръжия и въоръженото насилие, Small Arms Survey констатира, че само американският пазар поема 13 милиона нови огнестрелни оръжия годишно. Приблизително такъв е и броят на нерегистрираните оръжия в Мексико – страна, която всяка година регистрира около 30 000 убийства.
Преносими и лесни за прикриване, тези оръжия лесно остават под радара, като 80% от тях се държат от цивилни. Според оценки на Службата на ООН за наркотиците и престъпността, основен източник на огнестрелни оръжия е Северна Америка, следвана от Европа и Близкия изток, докато основният им пазар са Централна и Южна Америка, и отново Близкия изток. По данни на ООН, сред иззетите огнестрелни оръжия най-много са автоматичните пистолети (39%), карабините (25%), ловните пушки (18%) и револверите (14%). Най-малък процент са иззетите автомати (3%) и картечници ( 1%).
Според разследване на правозащитната група Amnesty International сенчестата търговия с оръжия подклажда регионалните конфликти, в т.ч. гражданската война в Судан, която продължава вече 18 месеца. Жертвите ѝ са над 20 000, прокудените като бежанци – най-малко 10 милиона. Основни оръжейни доставчици на Судан са Сърбия, Русия, Турция, Китай, ОАЕ и Йемен. За тях Судан е добър пазар най-вече на оръжия за цивилна употреба – например ловни пушки, сигнални или спортни пистолети и пр., тъй като вносът им е по-лесен и лесно се модифицират в смъртоносни бойни оръжия.
Тези оръжия обикновено са произведени напълно законно в страните износителки. В ЕС например изключително лесно и бързо се разпространяват сигнални пистолети – за да се модифицират незаконно, се казва в доклада на Amnesty International. Този арсенал се попълва и със самоделни оръжия, трансформирани търговски дронове, както и оръжия, отпечатани на 3D принтер. През февруари Франция разби такова нелегално производство.
Договорът за търговия с оръжие, който действа повече от 10 години, трябваше да регулира износа на оръжие и да предотврати циркулацията му, подклаждаща насилие и престъпления. Но резултатите са слаби, тъй като документът не предвижда санкциониране при нарушения. Към днешна дата договорът е ратифициран от 115 държави – но без Русия и САЩ, големите износители на оръжия.
Още по темата във
facebook