Откриха най-големия известен досега корал

Откриха най-големия известен досега корал Снимка: aljazeera.com

На огромната структура е попаднал подводен фотограф от кораб на National Geographic

Плавателният съд изследва югозападната част на Тихия океан, за да проучи въздействието на климатичните промени в региона, съобщава BBC News. След внимателен оглед научният екип на кораба установил смайващите размери на мега-корала: 34 м широчина, 32 м дължина, 3.5 м височина, т.е., по-голям от син кит. По първоначални впечатления, коралът е на повече от 300 години. Учените се надяват да го изследват, за да проучат условията на океанските води назад в миналото.

Коралите по света са в риск, тъй като с изменението на климата океаните се затоплят. Новооткритият гигантски корал обаче е като „фар на надеждата”, казват от екипа на National Geographic, обяснявайки определено доброто му здраве с факта, че е разположен в по-дълбоки води, където климатичните промени все още не са повишили температурите така, както в повърхностните. 

Коралът-рекордьор е от вида Pavona clavus и както всички подобни системи е гостоприемен дом на скариди, раци, риби и други морски същества. Често описват коралите като „архитекти” на моретата, защото всеки един от тях е сложна система от малки организми, живеещи в симбиоза, а когато се съединят, образуват огромни рифове, които освен местообитания с богато биоразнообразие, са и предпочитани обекти за подводен туризъм и риболов. Според Световния икономически форум, кораловите рифове са в основата на поминъка на един милиард души

Откритието беше обявено на срещата на върха за климата COP29 в Баку и стана повод отново да се подчертае значението на морските ресурси за физическото и икономическо оцеляване на островните нации. Соломоновите острови вече са свидетели на по-мощни циклони и засилена ерозия на бреговата линия, която на места поглъща крайбрежните постройки. 

На COP29 представителите на много развиващи се страни отново призоваха по-богатите нации да влагат повече средсгва в борбата с изменението на климата. Необходими са инвестиции, които да позволят на малките островни страни да създадат по-разнообразен спектър работни места, съответно да намалят броя на жителите си, които се прехранват с помощта на риболов и морския туризъм – все отрасли, които увреждат кораловите рифове. 

Чистотата на океанските води също е решаващ фактор за опазването им, но в много от тези икономики дърводобивът е основен отрасъл, генериращ между 50% до 70% от годишните експортни приходи. Същевременно обаче, дърводобивът сериозно замърсява крайбрежните води, което уврежда коралите в района.

Доклад на Международния съюз за опазване на природата от тази седмица установи, че 44% от коралите, живеещи в топли води, са застрашени от изчезване, т.е., с над 30% повече от последното изследване през 2008 г. . 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: