Залозите на Уолстрийт: кой печели и кой губи от победата на Тръмп
- Акценти
- Текст:
Криптоиндустрията изглежда ще е сред най-печелившите сектори. Тръмп обеща да превърне САЩ в „крипто столицата на планетата“, да създаде „стратегически резерв“ в биткойни и да прокара законодателни и регулаторни промени, за които крипто-бизнесът отдавна лобира. Това вече изстреля нагоре биткойна, започвайки от $ 75 000 на 6-ти ноември, $ 80 000 след четири дни, над $ 91 000 вчера, а днес цифровата валута се търгува за над $ 89 940.
Ако политиката на Тръмп стимулира американската икономика и повече предприемачи кандидатстват за заеми, банките определено ще спечелят, особено тези с големи инвестиционни операции като Morgan Stanley и Goldman Sachs. Ако Тръмп предложи добри условия за създаването на нови малки предприятия или разширяването на вече съществуващи, ще спечелят и регионалните банки. Очакват се и законови облекчения при банкови сливания.
В енергетиката компаниите за добив на изкопаеми горива са ентусиазирани, очаквайки по-малко ограничения, повече разрешения за проучвания и сондажи, строителство на нови тръбопроводи. Обратно, производителите на чиста енергия, (слънчева или вятърна), както и производителите на електрически превозни средства, може да се сблъскат с по-трудни времена, ако Тръмп намали данъчните кредити и други стимули. Но… какво ще каже Мъск?
Секторът на високите технологии очаква от Тръмп по-леки антитръстови закони и широко отворени врати за изкуствения интелект в много сфери, т.е., по-добри позиции в битката за доминиране между САЩ и Китай. Но антиимиграционната му политика (както и през първия му мандат) застрашава притока на висококвалифицирани имигранти, които са значителна част от работната сила в индустрията, а търговските му войни затрудняват международните продажби и веригите за доставки. Производителите на чипове, като героя на борсите Nvidia пък ще се сблъскат с високите мита, които Тръмп предвижда, плюс че вероятно ще отмени разпоредбите на Байдън за стимулиране на производството на полупроводници в САЩ.
По-малко регулаторни ограничения очакват „Биг фарма”, здравните застрахователи и други структури в здравеопазването. Съдбата на ваксините обаче остава непредсказуема, след като здравеопазването ще бъде поверено на антиваксъра Робърт Ф. Кенеди-младши. Очаква се Тръмп да премахне части от закона за медицинските осигуровки Medicaid, което може да донесе проблеми на здравните застрахователи, които работят по Закона за достъпна медицинска помощ или управляват държавно финансирани здравни осигурителни фондове.
Автомобилната индустрия е умерено оптимистична. Очаква се Тръмп да премахне ограниченията на Байдън за изхвърляне на вредни газове от превозните средства, което ще улесни компании като General Motors, Stellantis и Ford да продават големите си коли, без да плащат солидни глоби. Ще отпадне и натискът автомобилопроизводителите да продават повече електромобили, за да компенсират емисиите от по-неефективните си превозни средства.
От друга страна Тръмп планира да защити производствата в САЩ като обложи със 100% мито превозните средства, внос от Мексико. Предвид че от там идва 30% от производството на General Motors, 24% от продукцията на Stellantis и 15% от автомобилите на Ford, тези три огромни компании трябва да очакват милиарди загуби. И още - при 100% мито на автомобилите, произведени в Мексико, средната цена на колите в САЩ ще скочи над сегашната ($47 000), т.е., над възможностите на средните американци. Тръмп се кани и да премахне данъчните кредити при покупка на електромобили, но отново - какво мисли Мъск?
Строителните компании са на тръни, очаквайки по-леки регулаторни разпоредби и данъчни стимули, но по-скъпи строителни материали. Митата върху стоманата може би ще предпазят американските производители от конкуренцията, но скокът на световните цени в резултат на това може да „занули” тази полза. Същевременно плановете на Тръмп за затягане на имиграцията ще влошат тежкия недостиг на работна ръка в сектора.
Търговията на дребно предвижда години на голяма несигурност, Секторът вероятно ще получи данъчни облекчения, но предвижданите 60% мито за китайските стоки и с 10% до 20% за вноса от други страни, ще ударят тежко търговците на дребно. Изход от очаквания срив в печалбите са по-високите цени, но както прогнозират от Националната федерация на търговците на дребно, при това положение търсенето ще спадне поне с 10%.
Още по темата във
facebook