„Човек на думата“: Тръмп ще се бори с престъпността?
- Свят
- Текст:
По време на предизборната си кампания Тръмп многократно го заяви, наричайки метежниците „патриоти” и „политически затворници”. „Вярвам, че той е човек на думата си“, казва пред BBC един от най-малко две хилядите нахлули със сила в Капитолия, за да искат отмяна на изборните резултати.
Без да представя доказателства, Тръмп упорито убеждаваше привържениците си, че той е победител на изборите през 2020 г. и подчерта това в речта си, непосредствено преди атаката. Тази година обаче американският съд го оневини като евентуален подстрекател на бунта.
През март Тръмп написа в Truth Social, че едно от първите му действия като президент ще бъде да „освободи заложниците от 6 януари, които са неправомерно затворени!“ На форум на Националната асоциация на чернокожите журналисти в Чикаго през юли обаче леко ревизира плановете си, заявявайки: "Ако са невинни, бих ги помилвал".
Подобно изявление Тръмп направи и пред CNN: „Склонен съм да помилвам много от тях. Не мога да кажа за всеки един, защото няколко вероятно са излезли извън контрол". Заедно с това, Тръмп обеща да въдвори сигурност и безопасност в американските градове и особено Вашингтон, докато предизборна петиция в негова подкрепа настояваше за "право на носене на оръжие".
Събитията от 6 януари доведоха до едно от най-големите федерални разследвания в историята на САЩ. Близо 600 души са обвинени в нападение, възпрепятстване на действията на полицията, заговор и организация на бунта. След съдебни процеси, които Тръмп многократно определи като политически мотивирани, някои от участниците получиха над 10 години затвор.
Следствието продължава. В актуализация, публикувана миналата седмица, ФБР заяви, че все още издирва девет души, заподозрени в нападения срещу полицаи. Но с връщането на Тръмп в Белия дом, бъдещето на разследването остава несигурно.
Позовавайки се на източници от Министерството на правосъдието, NBC News съобщи, че съдът ще се опита да разгледа „най-фрапиращите“ случаи преди Тръмп да всъпи в длъжност на 20 януари 2025 г. Междувременно някои обвиняеми поискаха процесите им да бъдат отложени в очакване на помилвания, но засега исканията им се отхвърлят. Други предвкусват, че „помилването няма да е достатъчно, ще трябват и обезщетения”.
От НПО, наречено „Глобален проект срещу омразата и екстремизма” (GPAHE), казват, че ентусиазмът сред метежниците е повече от видим. Повтаряйки Тръмп, в блоговете си те се наричат „военнопленници“, „политически затворници” и „заложници“. Мнозина заподозрени планират да се укрият, докато Тръмп не встъпи в длъжност и помилванията не станат официални.
От GPAHE посочват, че помилванията ще бъдат „подигравка с нашата съдебна система и ще изпратят до последователите на Тръмп посланието, че насилието е легитимен отговор на политически резултати, които не им харесват“.
При щурма срещу Капитолия на 6 януари 2021 г. в блокираната за повече от 36 часа сграда загинаха петима души, включително един полицай, а около 200 други са ранени. Семействата на четирима полицаи, самоубили се след седем месеца, обвиняват за това травмите, получени по време на метежа. Сградата на Капитолия, символ на американската демокрация, е опустошена. Нанесените щети се оценяват на повече от $ 3 милиона.
Още по темата във
facebook