Продадоха за $ 1 милион картина, създадена от робот
- Технологии
- Текст:
Произведението изобразява Алън Тюринг, британският математик, чиято работа в теоретичната компютърна наука по време на Втората световна война полага основите на съвременните компютри и технологията на изкуствения интелект, пише сайтът Artsy.
Портретът е наречен AI God, т.е. Богът на изкуствения интелект (ИИ). „Автор” на творбата е хуманоидният робот Ai-Da, творение на британския галерист Ейдън Мелър и екип учени от Оксфордския университет. Чернокосата Ai-Da, облечена в дънков гащеризон, е кръстена на забележителната британска математичка Ада Лавлейс, дъщеря на поета Лорд Байрон.
Ai-Da разполага с очи-камери и роботизирани ръце. Използва усъвършенствани алгоритми, чрез които превръща това, което вижда, в картини. За да създаде портрета на Алън Тюринг, Ai-Da е нарисувала 15 версии на лицето му, от които е подбрала три, за да ги комбинира с картина, създадена с помощта на Bombe - машината на Тюринг, използвана за дешифрирането на немските кодове през Втората световна война.
Последният етап от творческия процес на Ai-Da е цифровото сглобяване на подбраните елементи и отпечатването на портрета в голям мащаб, с помощта на 3D принтер, който създава и подходящата текстура на картината.
За платното на Ai-Da са наддавали 27 кандидати, надхвърляйки далеч прогнозната цена от $ 120 000 - $ 180 000. Галеристи и компютърни експерти смятат, че AI God на Ai-Da е символична творба за компютърните науки и ИИ-технологията. Според тях, търгът в Sotheby’s е важен момент за компютърните визуални изкуства в светлината на обществените промени, провокирани от нарастващата роля на ИИ.
Освен портрета на Алън Тюринг, на търга са продадени и други творби, създадени с помощта на технологията, събирайки общо почти $ 1.5 милиона. Друга работа - DOOM Party на XCOPY, с прогнозна цена между $ 800 000 и $ 1.5 милиона, обаче не се е продала.
Още по темата във
facebook