Първият в света дървен сателит полетя в космоса
- Актуално
- Текст:
Сателитът LignoSat е с големината на длан, съобщава Reuters. Разработен е от учени от университета в Киото и специалисти от Sumitomo Forestry. Амбицията на създателите му е да демонстрират качествата на дървото като алтернативен материал в инструментариума за космически изследвания.
„С дървен материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и работим в космоса завинаги“, каза пред CNN Такао Дои, ръководител на екипа изобретатели и бивш астронавт. Учените са разработили план за 50 години напред, през които да засадят и отгледат на Марс и Луната иглолистни видове, годни за използване в строителството.
Вдъхновение за японските учени са първите самолети от началото на ХХ век, които също са от дърво, допълва Коджи Мурата, професор по горски науки от университета в Киото. Той припомня, че в космоса дървото е по-издръжливо, отколкото на Земята, заради отсъствието на вода и кислород, т.е., няма опасност сателитът или други съоръжения от дърво да изгният или да се запалят.
LignoSat е изработен от дървесина на дървото хоноки – вид магнолия, популярен материал в традиционните японски занаяти. След изпитанията му на МКС, LignoSat ще бъде пуснат в орбита на височина около 400 км над Земята, където ще остане 6 месеца.
През това време учените ще тестват устойчивостта на дървото в екстремните космически условия, включително температурни промени от −100 до +100 градуса по Целзий. LignoSat е и тест на възможността в космическите изследвания да се използват възобновяеми материали с минимално въздействие върху космическата среда.
Още по темата във
facebook