САЩ избират бъдещето си

САЩ избират бъдещето си Снимка: rnbgujarat.org

Според политически наблюдатели, залозите никога не са били по-високи, а страната – по-разединена

В предизборните си кампании и двамата кандидати описаха мрачно бъдеще, ако не спечелят, припомня ВВС. Според Доналд Тръмп, ако той загуби, страната ще „отиде по дяволите“ и ще стане „незабавно комунистическа“. Камала Харис пък го нарече „фашист“, който иска „безконтролна власт“.

Репортажът на ВВС несъмнено показва, че американците са разтревожени. „Плашат ни, за да получат гласа ни”, казва пред микрофона избирателка от Уискънсин – един от районите с колебливи прогнози. Тя смята да подкрепи Тръмп, защото е уплашена от „страшните“ икономически планове на Харис. Друга ще гласува за Харис, защото „ако Тръмп спечели, вече нищо няма да го откаже от властта”.

Двете становища в общи линии отразяват вижданията на разделената нация. И впечатлението е доста правдиво. Демократите живеят предимно в градовете и предградията, а републиканците - основно в селските райони. Разделението личи и в новата тенденция в избора на местожителство – американците предпочитат съседи със същите политически възгледи – което се вижда и от плакатите в дворовете им. Така че, колкото и да е спорен и оспорван, победителят ще зарадва половината Америка, докато другата ще бъде в шок. 

И Тръмп, и Харис изминаха бурен път към изборния ден. В невиждан до сега феномен се превърнаха събитията около Тръмп – и рейтингът му, и даренията за кампанията му скачаха всеки път, при всяка драматична ситуация около него – било присъдата му за 37 престъпления, или стрелбата срещу него на предизборен митинг. Той също всеки път обвиняваше демократите в заговор. 

Мантрата му „Те не преследват мен, те преследват вас“, намери добра почва в класическата страна на конспиративните теории, дори след неуспешното покушение срещу него някои започнаха да го смятат за „богопомазан” и „призван” да бъде водач на нацията

От своя страна, оптимистичните послания на Камала Харис върнаха подкрепата на демократите, които не подкрепяха Байдън, и привлякоха много от нерешителните избиратели – за да се стигне не само до изравняване на прогнозните резултати, но дори и на леко предимство за първата жена, при това – цветнокожа, и перспективите ѝ да се настани в Овалния кабинет. 

Средната класа американци действително се вълнуват от тази възможност, но заедно с това не са особено мотивирани да гласуват. Мнозина смятат, че за момента Харис е просто по-малкото зло, но има и такива, които вярват, че победата на Тръмп може да е добра за малкия бизнес. 

Много поддръжници на Харис просто не могат да разберат защо тя няма значителна преднина пред осъден престъпник, атакуван и осмиван от служителите в собствената му президентска администрация, и въпреки това, разчитащ на милиони гласове подкрепа. Така или иначе, двете политически екосистеми се отхвърлят взаимно, вярвайки на апокалиптичните предсказания какво ще се случи, ако „другият” спечели. 

Вчера американските власти предупредиха и за още доза масло в огъня – службите очакват бум на фалшиви новини, разпространявани от руски източници, които ще подклаждат насилие и саморазправа с изборната администрация, пише днес Bloomberg. Позовавайки се на съвместно изявление на кабинета на директора на националното разузнаване, ФБР и Министерството на вътрешната сигурност на САЩ, изданието допълва, че разследващите органи се опасяват и от „злонамерени действия в киберпространството” от страна на Иран. И двете твърдения се аргументират с доказано фалшиви материали от последните седмици.

Ще се повлияят ли американските избиратели и какво ще решат, скоро ще стане ясно. Вече е ясно обаче, че половината нация ще остане разочарована. Въпросът е дали ще го изразят мирно или със сила. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: