Кой е изобретателят на биткойна

Кой е изобретателят на биткойна Снимка: buyucoin.com

Мнозина търсят отговор на въпроса, но без успех

Стойността на криптовалутната индустрия е поне два трилиона долара, но шеметният ѝ възход не разкрива повече за „бащата” на биткойна (BTC) - неуловимият Сатоши Накамото, комуто се приписва изобретението. Смятат го за революционен програмист и според предположения, притежава един милион BTC, което му отрежда добро място в клуба на мултимилиардерите. 

Името му се споменава в множество статии за биткойн, но нито една не посочва линк към източник на данни за него. Междувременно, догадките се вихрят. През октомври документален филм на HBO посочи за „баща” на BTC канадски криптоексперт на име Питър Тод. Само че той отрича

В началото на ноември престижният лондонски медиен Frontline Club обяви бомбастично, че ще домакинства пресконференция на Накамото, който щял да представи доказателства за изобретението си. Възползвайки се от интереса, клубът дори поставил цени на местата - £ 100 на първия ред, още £ 50, ако искате да задавате въпроси и още £ 500, за да вземете интервюто си на сцената, пред препълнената зала, информира ВВС. 

Но изненадващо се събрали едва около дузина репортери, а в уречения час Сатоши не се появил. Организаторите от Frontline Club започнали да се оправдават, че само са предоставили залата, но не отговарят за „пресконференцията” и за да го докажат, се обърнали към публиката и призовали „Сатоши” да се качи на сцената. 

Тогава мъж, представил се под името Стивън Мола, гръмко заявил: „Тук съм, за да направя изявление, че да, аз съм Сатоши Накамото и създадох биткойн на базата на блокчейн технологията”. Мнимият Накамото обаче не представил нито едно от обещаните доказателства, така че шумно рекламираната пресконференция просто прибавила още един към дългия списък самозванци

През 2014 г. статия в Newsweek посочва Дориан Накамото – американец от японски произход, живеещ в Калифорния. Но и той отрича. През следващата година репортери обявяват, че Сатоши Накамото е австралийският компютърен учен Крейг Райт. Той първо отрича, после потвърждава, но също не предоставя доказателства за „откритието” си, така че Върховният съд в Лондон отхвърля предполагаемото му авторство на изобретатението BTC. 

Сред „заподозрените” е и Илон Мъск, но и той отрича - и пред вид суетността му, трябва да му се вярва. Медиите периодично подхвърлят нови идеи – например един от ранните разработчици на BTC Гавин Андресен, Ник Сабо – програмист с важно участие в разработването на блокчейн системата, или Хал Фини – може би първият, започнал да борави с криптопарите. Нито един от тримата обаче не е доказано свързан със създаването на BTC.

Но така или иначе, множеството спекулации и опити за измама основателно поставят въпроса – всъщност, трябва ли да се знае кой стои зад милиардната индустрия, основаваща се на BTC – така, както знаем например кой е основал сходната по стойност търсачка Google и кой я притежава.

Мнозина казват, че истинският Сатоши не напразно се крие. Като предполагаем притежател на BTC на приблизителна стойност $ 69 милиарда, оставайки анонимен, той избягва всички рискове на известността, в това число заплахи за безопасността му и проверки на произхода на богатството му. 

Мнозина в криптосвета са доволни, че мистерията остава неразгадана, защото смятат, че BTC печели доверие именно заради отсъствието на централна фигура, чиито лични планове биха могли да повлияят на криптоиндустрията. 

Финансовите среди пък се безпокоят – ако зад BTC стои реална личност, тя би могла да влияе върху начина, по който криптовалутите могат да променят механизмите на икономиката. Така че, търсенето на Сатоши продължава…

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: