Нови политически реалности: Ким Чен Ун сменя покровителите си

Нови политически реалности: Ким Чен Ун сменя покровителите си Снимка: asia.nikkei.com

През последните седмици стана ясно, че Северна Корея изпраща хиляди войници в подкрепа на руската инвазия в Украйна

Москва и Пхенян отричат. но международни източници доказаха присъствието на севернокорейски войници например в Курска област, а руската преса съобщи за трудности в подготовката им. 

Същевременно Пхенян засилва реториката срещу Сеул и само преди дни изстреля „експериментално” забранена междуконтинентална ракета, с най-дългия регистриран до момента полет

Това са ясни сигнали за Китай, че губи контрол над Пхенян, точно когато се цели в лидерската позиция на лансирания от БРИКС нов световен ред, недоминиран от САЩ, Но такова лидерство е трудно да се затвърди, когато единият съюзник е започнал война в Европа, а другият подпомага инвазията, коментира ВВС. 

Според анализа на авторитетната медия, Китай не е доволен от това развитие, но недоволства сравнително тихо по чувствителната тема. Политолозите оценяват отношенията на Китай спрямо Северна Корея като връзка, с „разумно високо ниво на контрол”. Затоплящите се отношения на Пхенян с Русия обаче, може да подкопаят това и да накърнят интересите на Китай в региона, а и в световен план, докато Западът все повече се тревожи от развоя на събитията.

Режимът на Ким Чен Ун със сигурност ще се бори да оцелее и без най-големия си благодетел в лицето на Китай, който държи над 90% от външната търговия на Северна Корея, включително храни и горива. На тази позиция Пекин замени Москва след разпадането на СССР през 1991 г. Сега обаче Русия предлага алтернатива и севернокорейците изглежда ще я използват. 

Пекин вероятно приема като измяна подобна неблагодарност, но според анализатори, това не е нов ход за Пхенян, който „взема каквото може и от Русия, и от Китай и след това прави каквото му харесва”.

Позовавайки се на американското разузнаване, ВВС пише, че от началото на войната в Украйна Ким Чен Ун е продал на Москва повече от един милион артилерийски снаряди и ракети. Пхенян отрича и това, но без съмнение двете страни засилват сътрудничеството, подписвайки през юни и пакт за сигурност и взаимопомощ в случай на „агресия” срещу коя да е от двете държави. След това Ким Чен Ун поздрави Владимир Путин за рождения му ден, наричайки го „най-близък приятел“.

Както Северна Корея, така и Русия стана обект на множество международни санкции сред нахлуването си в Украйна. Това сближи санкционираните лидери на двете страни повече от всякога. Същевременно, търговията на Пекин с Москва процъфтява, въпреки западните санкции и усилията на Китай да се справи със западните мита.

Въпреки че Русия плаща  на Северна Корея за снарядите и войските, всъщност Китай е този, който изддържа Пхенян. Но хазартното лавиране на Ким Чен Ун във всеки един момент може да обърне Пекин срещу Северна Корея. Достатъчно е китайските доставки да секнат, или поне да намалеят, за да изложат на риск оцеляването на 25-те милиона севернокорейци. Ким Чен Ун може би не мисли за поданиците си, но историята сочи, че всяко търпение има граници. Това на Китай – също.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: