Предупреждения за изборни измами превзеха социалните медии в САЩ
- Свят
- Текст:
Основният им източник са отделни лица и „независими” групи, свързани с републиканската партия, но и малък брой демократи допускат възможни изборни нередности на предстоящия вот. Почти всички публикации залагат на твърдението на Тръмп, че през 2020 г. президентският пост му е бил отнет с колосална изборна измама, която вероятно ще се повтори на 5 ноември. Според проучване на CNN, 70% от американците очакват той да отхвърли резултата и този път, ако загуби.
Ситуацията е сериозно предизвикателство за изборната администрация, на която се пада да развенчае слуховете и да успокои избирателите преди изборния ден (вторник). Основните твърдения за измама сочат три възможности: в изборите лесно могат да се включат гласоподаватели, които не са граждани на САЩ, машините за гласуване могат да се манипулират, броенето на бюлетини - също.
Журналисти от BBC установиха, че твърденията за изборна измама се подкрепят с фалшиви снимки и видеоклипове, а висш американски служител по сигурността посочи като източник „руски лица, които оказват влияние".
Експертите се безпокоят, че избликът на дезинформация точно преди изборния ден може да подкопае доверието на хората в резултатите и да доведе до заплахи и насилие в навечерието на изборите и след тях – защото вече се е случвало.
В часовете и дните след президентските избори през 2020 г., докато гласовете все още се брояха, тогавашният президент Тръмп се обърна към социалните медии, за да обяви изборна измама и да твърди, че той е спечелил изборите.
„Спрете кражбата“ стана лозунг на неговите привърженици. В социални медии, чатове и на улични протести теоретици на конспирацията раздухваха твърденията. Служители от изборната администрация в Джорджия получиха смъртни заплахи, а поддръжниците на Тръмп поискаха отмяна на изборния резултат. Последва метежът срещу Капитолия на 6 януари 2021 г., който окървави устоите на американската демокрация.
Все пак, твърденията за фалшивициране на изборите през 2020 г. се засилиха след вота – докато сега го предхождат с подчертана активност, най-вече в крайнодесни и десни среди.
В евентуална изборна измама вярват мнозинството поддръжници на Тръмп, особено в щатите, където прогнозите не дават ясно предимство на нито един от двамата кандидати за Белия дом. Убедени, че само „незаконни действия” биха попречили на Тръмп да спечели, привържениците му се надяват, че измамата няма да бъде "толкова голяма", че да повлияе на изборния резултат.
След изборите през 2020 г. екипът на Тръмп заведе десетки дела за предполагаеми изборни измами в редица щати, но нито едно от съдебните производства не успя. Независими експерти смятат, че разпространявайки предчувствието си за изборна измама, Тръмп цели две неща – да се оправдае, ако загуби и да подготви почвата за нова мощна вълна конспиративни теории и протести.
Макар че американският съд го оправда, отхвърляйки предполагаемата му роля на подбудител в бунта срещу Капитолия, при който загинаха хора, Тръмп очевидно не се бои да го повтори, ако изборният резултат не му хареса. Може ли подобна перспектива да се превърне в началото на края на демокрацията в една от водещите световни сили? Отговорът кой има полза от това е лесен.
Още по темата във
facebook