Скандал в правителството на ЮАР

Скандал в правителството на ЮАР Снимка: moscowtimes.ru

Разколът в кабинета може да предизвика правителствена криза

Споровете около поведението на президента Сирил Рамафоса на срещата на БРИКС в Казан, Русия, разкриха дълбоки идеологически противоречия в управляващата коалиция между Африканския национален конгрес (ANC), Демократичния алианс (DA) и другите коалиционни партнори. Темата е наболяла - отношенията на ЮАР с Русия, Израел и Китай

След изборите през май, на които за първи път от 30 години не получи мнозинство, ANC беше принуден да влезе в коалиция с DA и още 9 партии, припомня Financial Times. Но противоречията между партньорите избухнаха с пълна сила, след като на срещата на БРИКС в Казан президентът Рамафоса и лидер на ANC, нарече Путин „ценен съюзник и ценен приятел“ на Южна Африка. 

Тези думи отпушиха духа в бутилката. Лидерът на DA и министър на земеделието Джон Стеенхуизен заяви: „Путин може да е приятел на Рамафоса, но неговият авторитарен режим, който сега нарушава международното право като води империалистическа завоевателна война срещу суверенна държава, със сигурност не е приятел на Южна Африка”.

Това мнение споделя и Ема Пауъл, говорител на DA по международните въпроси. Тя смята, че като президент Рамафоса „няма право да прави политически изявления от името на правителството, без споразумение с коалиционните партньори. Нужен ни е консенсус, за да следваме последователно политика на необвързаност

Тези позиции, споделяни и от партии в коалицията, говорят за реална опасност коалиционното споразумение да не издържи необходимите пет години. Рамафоса вече е обвиняван в двойни стандарти, тъй като през 2022 г. правителството му не осъди нахлуването на Русия в Украйна, оправдавайки се с традиционната политика на необвързаност. Според DA обаче, този неутралитет очевидно не е принцип нито в отношението на ЮАР към Израел, нито в сервилниченето пред Китай. 

Според политически анализатори, във външната си политика, по въпросите за човешките права и в отношенията си с авторитарни режими, правителството на Африканския национален конгрес никога не е проявавало прословутата си „безпристрастност”. Колкото до добрите отношения на Африканския национален конгрес с Русия, те датират от епохата на апартейда, когато СССР обучаваше бойците на ANC и снабдяваше организацията с оръжия.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: