Ще го бъде ли цифровото евро
- Актуално
- Текст:
Въпреки това, въпросът е не дали ще я има, а кога. Междувременно, битката за контрола върху новия паричен инструмент се разгаря, пише сп. POLITICO. От едната страна са най-мощните европейски правителства, включително Франция, Германия и Нидерландия, от другата – Европейската централна банка (ЕЦБ). Двете страни се опасяват, че ако бъде управлявана лошо, цифровата евровалута може да дестабилизира банковата система на континента.
ЕЦБ работи от години по създаването на европейска цифрова валута като паневропейска алтернатива в плащанията, способна да се съревновава с тежката разплащателна артилерия на САЩ като Visa и Mastercard.
Но колкото повече цифровото евро се доближава до реалността, толкова повече стават споровете около него. Ябълката на раздора е ключовият въпрос – колко цифрова валута ще имат право да държат в „портфейлите” си европейските граждани.
Проблемът може да изглежда технически, но всъщност залогът е огромен. Политици и технократи се притесняват, че ако лимитът е твърде висок, при криза гражданите ще могат да изтеглят огромни суми от традиционните банки, застрашавайки стабилността на цялата банкова система. От друга страна, всяко ограничение може да наруши личната финансова свобода и да превърне личните финанси на гражданите в обект на Биг Брадър.
Борбата повдига фундаменталния въпрос: къде свършва властта на ЕЦБ и къде започват правомощията на страните-членки на ЕС и техните банкови системи.
Според проекторегламента, лимитът на цифровите портфейли на европейците ще реши ЕЦБ, с оглед правото ѝ да регулира паричното предлагане и европейския паричен суверенитет.
Най-малко девет страни в ЕС обаче не са съгласни. Правителствата им смятат, че изключителната парична компетентност на ЕЦБ не може да ограничава националните държави да вземат решения, включително и относно цифровото евро, тъй като то не е просто паричен еквивалент, а многопосочен инструмент за финансови услуги, способен да промени начина, по който европейците правят ежедневните си плащания.
Някои страни в ЕС са загрижени и за това как техните граждани ще приемат един финансов проект, наложен „отгоре” и предвиждат възможен бойкот спрямо въведената по такъв начин европейската цифрова валута.
Друга причина за безпокойство, е, че ако има правото да определя лимита на личните цифрови портфейли, ЕЦБ ще придобие несъръзмерно голямо влияние върху един нов паричен инструмент, с трудно предсказуем ефект върху банковата стабилност.
ЕЦБ твърди, че тази стабилностт е нейна основна надзорна отговорност. Много страни в ЕС обаче смятат, че тази отговорност трябва да е прерогатив на европейското и местно законодателство. Не липсват и опасения, че ЕЦБ би могла да ограничи банките, които приемат надзорните си функции като свой патриотичен дълг.
Всички тези опасения задържат реализацията на проекта за цифровото евро. И вместо да спаси Европа от всеобхватното икономическо господство на американските технологии, бъдещата европейска цифова валута може да се превърне в риск сама за себе си, ако правомощията на ЕЦБ не срещнат адекватна демократична подкрепа, заключава анализът на POLITICO.
Още по темата във
facebook