Шест страни от ЕС засега не са се присъединили към гаранциите за сигурност за Украйна
- Актуално
- Текст:
Пред РБК - Украйна Сибига отбеляза, че в момента с тези страни се работи активно. Той смята, че всички тези държави „имат политическата воля да станат страна по декларацията“ и рано или късно това ще се случи. „Просто говорим за конкретни неща, в които една или друга държава е силна и е готова да поеме задължения в един от блоковете, записани в документа“, уточни Сибига.
На срещата на върха през юли във Вилнюс страните от НАТО се съгласиха да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. Намеренията на страните-членки на Алианса намериха място дори в обществения транспорт във Вилнюс по време на срещата, окичен с надписи "Да въоръжим Украйна" и „Докато чакате този автобус, Украйна очаква F 16”.
Двустранните ангажименти включват „дългосрочна подкрепа за защитата на суверенитета и териториалната цялост на страната, икономическото ѝ възстановяване, защитата на гражданите и усилията за интегриране на Украйна в евроатлантическата общност“, се казва в декларацията, приета от страните от G 7, лидерите на Европейския съвет и Европейската комисия.
Всички желаещи да се присъединят към документа бяха поканени да преговарят с Украйна по теми, включващи доставка на „модерна военна техника за сухопътните, военновъздушните и военноморските сили“, развитието на украинската индустриална база, образованието и обучение на военен персонал, обмен на разузнавателна информация, помощ в кибер-отбраната и други инициативи за сигурност.
Освен това на Украйна се предоставя икономическа помощ за възстановяването ѝ, както и техническа и финансова подкрепа за задоволяване на текущите нужди във връзка с продължаващата война и за изпълнение на програмата за реформи.
До днес общо 31 държави са се присъединили към гаранциите за сигурност на Украйна: 10 от тях от деня на приемане на декларацията, останалите - през първия месец. „С всички тези държави започнаха двустранни преговори и дори вече са постигнати проекти на конкретни документи. Още 15 държави изразиха намерението си да започнат консултации с Украйна относно сключването на тези двустранни споразумения“, добави Сибига.
Руският президент Владимир Путин също взе отношение, като заяви, че не е против да се обсъждат гаранции за сигурност на Украйна, стига да не създават заплаха за Русия - например, евентуално членство в НАТО припомня The Moscow Times.
Още по темата във
facebook