Как Сърбия използва "извънблоковия" си статут за икономическа изгода
- Региони
- Текст:
Страна с курс към европейска интеграция, поддържайки връзки с Москва и Пекин, успя да стане финансово привлекателна за големите компании.
Чуждите компании са инвестирали около 4,5 милиарда евро в Сърбия тази година, малко повече от година по-рано.
Но за правителството това е показател за успеха на изграждащия се икономически модел на страната, за което не забравя да напомня на избирателите в навечерието на предсрочните парламентарни избори. Те ще се проведат в неделя.
Така или иначе, анализаторите са съгласни, че субсидиите за създаване на работни места и щедрите данъчни облекчения за бизнеса представляват основен принос за икономическата привлекателност на Сърбия.
Михайло Гаич, икономист:
"Компаниите, които инвестират у нас, не плащат данък печалба. За 10 години те са освободени от плащане на различни видове местни данъци, получават безплатна земя и някои облекчения."
Брюксел често критикува сръбските власти за отказа да въведат антируските санкции и Споразумението за свободна търговия с Китай. Инвеститорите обаче очевидно изобщо не възразяват срещу връзките на Белград с Москва или Пекин.
Марко Чадеж, президент на Сръбската търговско-промишлена камара:
„Фокусирани сме основно върху пазара на ЕС. Русия няма голям дял в експортното ни портфолио. И в известен смисъл е важно да сме отворени към хората, които идват тук, напускайки Русия заради ситуацията, в която се намира. Сърбия се превръща в техния нов дом."
Повечето инвестиции в Сърбия идват от Европейския съюз, както и от Азия, предимно Китай. Икономиката се подкрепя от пазарите, за които се изнасят сръбски стоки, главно за Западните Балкани и Европейския съюз.
euronews
Още по темата във
facebook