Нов тип невропротеза нормализира походката на пациенти с Паркинсон
- Здравни
- Текст:
„Падах по няколко пъти на ден”, обяснява Марк Готие, 63-годишен пациент, предприел първи новото лечение. На онлайн брифинг тази седмица той разказва за живота си с болестта, с която е диагностициран през 1996 г. През 2004 г. му е направена дълбока мозъчна стимулация, която облекчила тремора, но развил затруднения при ходене и пълно вцепеняване пред препятствия по пътя.
Новото устройство е разработено от швейцарски и френски невролози в Швейцарския технологичен институт в Лозана и университетската болница в града, където Марк Готие е опериран.
За разлика от досегашни мозъчни импланти, които са насочени към засегнатите области на мозъка, електродите на новата невропротеза се имплантират върху област на гръбначния мозък, която командва мускулите на краката и не е пряко засегната от болестта. Подкожен пейсмейкър, поставен в коремната област на пациента, синхронизира импулсите и движенията му в реално време.
Ефектът от невропротезата е почти незабавен. След няколкоседмична рехабилитация с устройството, Марк Готие отново ходи почти нормално. Учените следят състоянието му чрез информация на контролен компютър, подавана от специалните му обувки. Носи и часовник, с който включва или изключва устройството. Използва го около осем часа на ден, освен когато дълго време е седнал или спи. Когато го включи, може дори да се качва сам по стълби или да ходи 5 – 6 километра пеш сред природата.
Командването на невропротезата изисква добри когнитивни умения и концентрация - „един вид като управление на аватар”, обяснява Марк Готие
Сега учените работят по масова версия на устройството, за да продължат експеримента с още шестима пациенти през следващата година. Необходимите средства в размер на 1 милион швейцарски франка са предоставени от фондацията на актьора Майкъл Дж. Фокс. Звездата от филмовата трилогия „Завръщане в бъдещето” заболява от Паркинсон през 1991 г., когато е само 30-годишен.
Още по темата във
facebook