Австрия ще разчита на руски газ и ще се бори с имиграцията по британски модел
- Актуално
- Текст:
Украйна обяви, че няма да продължи договора за транзит на руски газ през нейна територия за Европа, но Австрия възнамерява да го купува директно от Москва и „само” да го транспортира по украинския газопровод, пише Euronews.
"Физически газопроводът е налице, което означава, че синьото гориво може да се доставя, но чрез други партньори. Ако европейски участник на пазара сега резервира тръбопровод, това не означава договорни отношения между украинския „Нафтогаз” и „Газпром", следователно новите условия ще бъдат изпълнени“, отбелязва Алфонс Хабер, директор на австрийския енергиен регулатор E-Control.
В изявление пред Euronews „Нафтогаз” заяви, че е „абсурдно да се подкрепя Русия чрез купуване на газ по време на война“, така че не е ясно дали Австрия ще може самостоятелно да използва украинската тръба. Европейският съюз многократно е критикувал Виена за зависимостта ѝ от руския газ, съставляващ по официални данни около 60% от газовия внос на Австрия.
Според кореспондента на Euronews обаче, енергийната зависимост на Австрия от Русия и Украйна ще продължи поне още три години, тъй като Виена предвижда газопровод до Германия, но строителството все още не е стартирано и съоръжението няма да влезе в експлоатация преди 2027 г.
За другия проблем на страната – незаконната миграция – Австрия обмисля примера на Обединеното кралство с репатрирането на чакащите убежище в трета страна. Съгласно британската схема, Великобритания ще плаща над € 140 милиона годишно на Руанда, за да приеме чакащите убежище, като тези, които го получат, ще могат да останат да живеят в Руанда, а другите ще бъдат депортирани обратно в страната си на произход.
През юни тази година Апелативният съд на Обединеното кралство постанови, че планът е незаконен, тъй като Руанда не може да се счита за безопасна трета страна. Обединеното кралство и Австрия обаче подписаха ново споразумение за по-тясно сътрудничество в борбата с миграцията, като Виена явно се стреми да създаде своя система „в стил Руанда“, т.е., да използва британския модел, „споделяйки предизвикателствата да защитим нашите граници, да победим екстремизма и да запазим нашите хора в безопасност“, както се изрази британският външен министър Суела Браверман при подписването на споразумението.
Австрийският канцле Карл Нехамер е изправен пред избори следващата година на фона на нарастващите призиви за затягане на имиграцията и през септември обяви „модела Руанда” за гаранция, че неуспелите да получат убежище „вече няма да могат да се укриват в ЕС или да кандидатстват за убежище в няколко европейски страни едновременно”.
Доколко схемата с отпращане на бежанците в трета страна съответства на европейското законодателство е следващ въпрос пред Австрия, след като и Дания се опита да ѝ проправи път, но след предсрочните избори миналия ноември, датското правителство не е предприемало действия по плана.
Още по темата във
facebook