През следващите шест месеца пазарът на труда у нас ще е скромен, но стабилен
- Работна сила
- Текст:
В периода октомври 2023 г. - март 2024 г. работодателите в страната предвиждат скромен, но стабилен пазар на труда с нетен коефициент на заетостта от +10%. Той се увеличава с два процентни пункта в сравнение с последното шестмесечие, но намалява с деветнадесет процентни пункта спрямо същия период на миналата година според националното проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ).
Изследването включва отговорите на 1 200 компании, като 28% от тях прогнозират да разширят екипите си през следващите шест месеца, 18% планират да ги свият, 38% ще запазят числеността на работната си сила, а 16% не са сигурни относно плановете си за наемане.
Според петото прогнозно проучване на конфедерацията по-голямата част от работодателите (57%) биха наели чуждестранни граждани, ако процедурата за това е по-лесна и по-бърза. Тридесет и два процента не са сигурни дали биха се възползвали от подобно улеснение, а 11% не биха наели чуждестранни граждани, независимо каква е процедурата.
„Въпреки че плановете за наемане на служители е скромно в сравнение с миналата година, проучването ни показва, че компаниите търсят хора, но желанието им да увеличат персонала си не се сбъдва в запълнени вакантни позиции. Затова все по-често работодателите показват готовност да наемат чужденци, но тук ги спират тромавите процедури. В същото време в бюрата по труда има регистрирани над 140 хиляди безработни, а делът на икономически неактивните мъже, жени и младежи продължава да е висок. Време е да върнем тези хора на пазара на труда, което изисква структурни промени и дълбоко разбиране на причините защо не работят", коментира Надя Василева, председател на БКЗ.
Работодателите във всички дванадесет индустрии, включени в изследването, планират да наемат нови служители в периода октомври 2023 г. - март 2024 г. IT секторът отново е начело с нетен коефициент на заетостта от +21%, което е спад от четири процентни пункта в сравнение с предишното шестмесечие. След него се нареждат секторите „Аутсорсинг”, където нетният коефициент на заетостта се увеличава с три процентни пункта и достига +12%, „Производство” (+12%) и „Търговия на едро и дребно” (+11%). Плановете на работодателите от секторите „Транспорт, складиране и комуникации”, „Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги“ и „Публичен и социален сектор“ регистрират увеличение от два процентни пункта в сравнение с предишния изследван период и достигат нетен коефициент на заетостта от +9%, а в сектор „Добивна промишленост“, където прогнозите на работодателите бяха отрицателни за последното шестмесечие, прогнозите за наемане на служители също се увеличават с два процентни пункта и достигат +1%. Най-голям спад от шест процентни пункта регистрират работодателите от сектор „Хотелиерство и ресторантьорство”, където е отчетен нетен коефициент на заетостта от +4%.
Надя Василева съветва: „Резултатите са обнадеждаващи за търсещите работа, но за да привлекат кандидати, работодателите трябва да преосмислят какво е задължително и какво е желателно в един кандидат и дали ролята може да бъде запълнена от човек, който отговаря на 60-70% от нея, а останалото да научи на новото работно място.“
По отношение на регионите нетният коефициент на заетостта в София отчита спад от седем процентни пунка и достига +65%, Русе и Пловдив регистрират увеличение от три процентни пункта и нетният коефициент на заетостта достига съответно +6% и +12%. За региона на Варна прогнозите за следващото шестмесечие също са положителни — +9%, което е покачване с един процентен пункт, а в Бугаргас търсенето на кадри ще остане непроменено с нетен коефициент на заетостта от +8%.
Още по темата във
facebook