Възможно е! Малък карибски остров се превърна от пуста скала в рай за дивата природа
- Актуално
- Текст:
Преобразяването му заплени еколозите в цял свят, отбелязва ВВС. След 7 години възстановителна програма, правителството на Антигуа и Барбуда обяви Редонда за защитена зона – статут, който ще запази острова за поколенията, като основно място за гнездене на прелетните птици и дом на уникални видове.
Резерватът Redonda, включително с ливадите морска трева и кораловия риф, заема 30 000 хектара, т.е., като държава, Антигуа и Барбуда вече е постигнала своя дял от глобалната цел „30x30“ – до 2030 г. 30% от планетата да станат защитени зони.
Биоразнообразието на Редонда е огромно, включвайки десетки застрашени видове, глобално важни колонии морски птици и ендемични гущери. Но островът не винаги е изглеждал така, а по-скоро като скалиста пустош. Първите колонисти довели със себе си инвазивни черни плъхове, които унищожили местните влечуги и пропъдили птиците, изяждайки яйцата им - както правели и местните кози.
От 2016 г. обаче картината започнала да се променя. Амбициозна пилотна инициатива на местната НПО „Група за екологична осведоменост” (EAG), с помощта на правителството и задгранични партньори, в т. ч. Fauna and Flora International (FFI), се заела да премести козите, да унищожи плъховете и да върне зеленината – задължително условие за завръщането на местните видове.
„Огромната победа за Антигуа и Барбуда – да бъдем най-голямата морска защитена зона в Източните Кариби – е пример за невероятната работа, която природозащитниците могат да вършат в страните си, но още по-важно е, че правителството ни се довери и резерватът ни съществува и се управлява законно”, казват от EAG.
Стабилната система за управление включва предпазване от инвазивни видове, за което следи система от камери за наблюдение. Местният риболов е стриктно регламентиран, а научната група на EAG вече търси възможности да привлече обратно изчезнали местни птици.
Карибите са в особено голям риск от изчезване на застрашени видове, затова от FFI казват, че развитието на Редонда като защитена територия е от ключово значение. В процеса на възстановителната програмата на острова са се завърнали 15 вида сухоземни птици, увеличила се е популацията на ендемичния местен гущер, наречен „Земен дракон Redonda”, във водите около острова отново плуват морски костенурки.
Местните хора вече не наричат Редонда „скалата“, а са най-яростни пазители на острова и с право го смятат не само за национална гордост, но и за самотен, но ярък светъл лъч сред мрачните екологични и климатични новини.
„Постигайки нашата цел „30x30“ казваме на света, че е възможно. Ние не отделяме много емисии, но сме сред най-засегнатите от глобалното затопляне и все пак едни от първите успяхме, направихме го. Така че, ако малка Антигуа и Барбуда може, значи и вие можете”, казват от EAG.
„Когато се говори за опазване на природата, обикновено се мисли за Европа или Америка, но не и за малките острови в океана. Променихме това и показахме, че и хора като нас могат да направят промяната”, убеден е екипът на резервата. Както всичките им сънародници, те са наясно с климатичните рискове, пред които е изправена страната.
Преди шест години ураганът Ирма опустоши Барбуда, а затоплящите се морета продължават да застрашават съществуването на островите в региона. „Ако вие чувате за изменението на климата, за повишаването на температурите и все по-силните бури, ние го усещаме. И ако всеки поеме своята роля, общото ни бъдеще може да бъде различно”, убедени са хората от EAG.
Възстановявайки се от самотна скала в морето, остров Редонда е преобразен в зелен рай за дивата природа. Пред други райони на планетата не стои предизвикателството да започнат от нулата, а просто да се опазят. Можем ли?
Още по темата във
facebook