Оцелели от дот-ком бума дават присъдата си за текущия технически бум

Оцелели от дот-ком бума дават присъдата си за текущия технически бум

Много от хората на Уол Стрийт могат да разкажат истории за дот-ком балона. Не много от тях стартираха компания за управление на активи на стойност $150 милиона около 3 месеца преди той да се спука.


Райън Джейкъб имал огромен опит, когато стартира Jacob Internet Fund през декември 1999 г., когато бил на 30-годишна възраст. Той се възползвал от бума, след това издържал на краха и учудващо поддържа фирмата си жива и до днес.


Това вероятно го прави един от най-квалифицираните хора, които могат да коментират текущия технически бум.


„Единствените хора, които казват: „Да, като през 90-те е“, са мениджърите на хедж фондове - каза Джейкъб. - Те си нямат и представа, че да казват, че е като края на 90те години.“


За всеки без неговия опит, вероятно е разбираемо.


Индексът Nasdaq 100 постигна рекорд и търговията на дребно процъфтява. Най-ценните акции, предимно тези на технологичните компании, са с най-високата си премия до момента спрямо евтините акции, според някои изследвания. Tesla Inc. се търгува с около 800 пъти по-висока печалба. Производителят на електрически камиони Nikola Corporation, който спечели само $36 000 през последното тримесечие, се оценява на $16 милиарда сега.


Това не е нужно да е дот-ком балона, както казва Джейкъб, но това не значи, че не е балон.


Адреналинни стоки


Скот Барби започнал противоположен фонд на този на Джейкъб през 1998 г. Барби е инвеститор в стойност, група, която е най-вероятно да се позове на дот-ком балона, когато предупреждава за сегашното състояние на пазарите.


„Има много високи оценки за определени акции, където основите със сигурност изглеждат съмнителни", каза Барби, президент и основател на Aegis Financial Corp. в Маклийн, Вирджиния.


Консенсусът е, че вирусът подхранва доминирането на големите технологични компании. Притесненията на Барби са, че голяма част от този растеж вече е при Facebook Inc., Amazon.com Inc. и Apple Inc.


За Пол Куинзи ключът към разбирането на това как компании като Apple могат да струват $2 трилиона са печалбите им.


Ръководителят на акции в JPMorgan Asset Management е с фирмата от 1992 г. и припомня дот-ком ерата като период, когато инвеститорите залагат на очакваните печалби, за разлика от сега.


„Големите компании получиха грандиозните си печалби - заяви Куинзи. - Бих се изненадал, ако в бъдеще има подобен грандиозен спад.“


Размерът има значение


Пазарът на 2020 г. е много по-различно място от този преди две десетилетия.


Броят на американски акции е наполовина, около 3700, в сравнение с пика през 1998 г.. За деветте години до 1998 г. е имало 3614 първоначални публични предложения, в сравнение само с 2093 през същия период през 2019 г.


В разгара на дот-ком балона средният период от създаването на фирма до публичното й предлагане на ценни книжа беше 5 години. През последното десетилетие този период е двоен, според данни, събрани от Джей Ритер от Университета на Флорида.


Това означава, че компаниите, подобни на тези, които се сринаха през дот-ком ерата, сега са склонни да останат частни за по-дълго време. От друга страна, тези, които стават публични, обикновено са по-добре развити.


Тъй като такива компании се научиха да остават частни, растежът на акции на пазара започна да изглежда много различно. Индексът на растеж Russell 3000 към момента има коефициент на нетен дълг към печалби малко над 1. В края на 1999 г. той беше около 2,3. Тогава дългът беше по-голямо бреме. Федералният резерв повиши ставките. Сега разходите за заеми са почти нула и изглежда вероятно да останат така известно време.


Евтините пари обикновено благоприятстват технологичните акции, тъй като принуждават инвеститорите да търсят възвръщаемост, като гонят дългосрочен растеж.


„Няма да се повтори случилото се в края на 90-те, това беше зората на интернет“, каза Джейкъб.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: