Pi-POP: Електрическият велосипед, който се самозарежда
- Велосипеди
- Текст:
За разлика от литиевите батерии, те могат да се произвеждат практически без вреда за околната среда. Цената за третото поколение електрически велосипед наближава 2500 евро.
Европейците все повече пътуват до работа с електрически велосипеди. Често скъпото превозно средство се плаща от работодателя, а градските и регионалните власти предоставят субсидии за наемането или закупуването му.
Освен финансовия аспект, проблемът е, че моторните велосипеди трябва да се зареждат, а производството на батерии изисква големи количества природни ресурси като литий. В същото време добивът на редкоземни елементи е свързан със сериозни екологични рискове.
Френският предприемач Адриен Лелиевр намери революционно решение.
Изобретателят и директор на STEE е патентовал електрическия велосипед Pi-Pop, който използва суперкондензатори, а не литиеви батерии.
Суперкондензаторите са източник на импулсна, а не на постоянна мощност. Те са полезни, когато е необходима висока мощност за кратък период от време.
„Системата се зарежда, докато шофирате леко, а когато спирате, енергията се освобождава обратно, когато е необходимо“, обяснява Лелиевр в интервю за Euronews.
Просто казано, суперкондензаторът работи, като съхранява енергия електростатично, тоест чрез бавно преместване на заряда. В литиевата батерия, от друга страна, енергията се съхранява чрез химическа реакция. С други думи, суперкондензаторът може да съхранява и освобождава енергия много бързо, когато е необходимо. В случая с велосипеда това означава, че енергията се съхранява, докато човек върти педалите и може да се използва в по-сложни дейности като рестартиране след спиране или изкачване.
Лелиевр изчислява, че енергията, освободена от суперкондензаторите на велосипеда, е достатъчна за изкачване на 50 метра, ако е предварително зареден върху равна повърхност, което го прави подходящ за използване в около 80% от европейските градове.
Още по темата във
facebook