Индия стартира успешно първата си мисия към Слънцето
- Актуално
- Текст:
В продължение на 4 месеца, Aditya-L1 ще измине 1,5 милиона км - 1% от разстоянието Земя-Слънце, пише ВВС. Корабът носи името на индуския бог на Слънцето Сурия, наричан също Адитя. А допълнението L1 означава точка 1 на Лагранж - точното място между Слънцето и Земята, към което се насочва индийският космически кораб, там, където според Европейската космическа агенция, гравитационните сили на два големи обекта - като Слънцето и Земята - се компенсират взаимно, позволявайки на космически кораб да "увисне" в пространството.
След като Aditya-L1 достигне това "паркомясто", ще може да обикаля около Слънцето със същата скорост като Земята, при това – използвайки много малко гориво, за да работи.
В Индийската агенция за космически изследвания (ISRO), разположена близо до стартовата площадка, няколко хиляди души наблюдаваха изстрелването, което беше излъчвано директно и по националната телевизия. Според учените от ISRO, полетът тече нормално.
Директорът на проекта Нигар Шаджи каза, че след като Aditya-L1 достигне местоназначението си, ще бъде от полза не само за Индия, но и за световната научна общност. От ISRO не са обявили колко струва мисията, но съобщения в индийската преса определят цената ѝ на 3,78 милиарда рупии ($ 46 милиона).
Орбиталният апарат носи седем научни инструмента, които ще наблюдават и изучават слънчевата корона (най-външния слой); фотосферата (слънчевата повърхност или частта, която виждаме от Земята) и хромосферата (тънък слой плазма, който се намира между фотосферата и короната). Проучванията ще помогнат на учените да анализират в реално време слънчевата активност, слънчевите ветрове, слънчевите изригвания и техния ефект върху земното и близкото космическо време.
Индия има повече от 50 сателита в космоса, които предоставят много важна информация за страната, включително комуникационни връзки, данни за времето, прогнози за нашествия от вредители, суши и предстоящи бедствия. Ако Aditya-L1 успее, Индия ще се присъедини към избраната група страни, които вече изучават Слънцето.
Още по темата във
facebook