
Кризата в Нигер блокира регионалната търговия
- Свят
- Текст:

Шофьори на камиони и тирове прекарват дълги дни в чакане в километрични опашки на входа и изхода на Нигер. Съседните страни затвориха границите си с поради осъществения там държавен преврат, съобщава Euronews.
Случващото се засегна търговията в целия регион. Сега не само че не може да се внасят стоки в Нигер, а и транзитния маршрут през също е блокиран. Забавяния се наблюдават общо в 75 направления, по които се извършват доставки. И това касае предимно хранителни продукти. Търговците търпят огромни загуби. Докато шофьорите престояват на дългите опашки или търсят алтернативни, по-дълги маршрути, стоките стават негодни за употреба.
Засега става дума за прекъсване на доставките само на определени видове продукти, но ситуацията в този уязвим регион може да се промени по всяко време.
"Оставихме семействата си, за да им осигурим прехраната, тръгнахме да работим. Не знаем какво се случва. Заседнали сме тук. 16-ти ден сме на път. Умоляваме африканското население да се справи с проблемите си, да ни пропусне - ние ще разтоварим товара си, ще се обърнем и спокойно ще се върнем при семействата си, както и трябва да бъде", оплаква се шофьор на камион.
Ситуацията ескалира, след като ЕКОВАС поиска да бъдат въведени резервни войски близо до границата с Нигер за подготовка за операция за "възстановяване на конституционния ред в страната". През уикенда ръководителите на щабовете трябваше да обсъдят следващите стъпки на среща в Акра. Но преговорите бяха отложени за неопределено време по "технически причини".
По-рано метежниците заплашиха да убият сваления президент Мохамед Бозум в случай на интервенция.
Република Нигер (на френски: République du Niger) е държава в Западна Африка. На север граничи с Алжир и Либия, на запад – с Буркина Фасо и Мали, на изток – с Чад, а на юг– с Нигерия и Бенин. Страната няма излаз на море и се намира в една от най-сухите части на пустинята Сахара. Страната носи името на река Нигер, която минава през територията ѝ и е основен водоизточник на населението. Столица е град Ниамей.
Нигер се нарежда сред най-слабо развитите страни в света и има нисък индекс на човешко развитие. От 1960 до 1974 г. управлението е еднопартийно, а след това е в ръцете на военна хунта. След 1991 г. е установено демократично управление, но честите суши и почти пълното отсъствие на здравеопазване и образование са причина стандартът на живот да продължава да бъде нисък. Проблем създават и бунтовете на туарегите в крайните северозападни региони на страната.
Страната е богата на полезни изкопаеми като уран, въглища, желязо, злато и нефт.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Открит е ключов протеин, който способства разпространението на рак на яйчниците

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!
