
Русия „преразгледа” претенциите си за възобновяването на зърнената сделка
- Актуално
- Текст:

Във вчерашно интервю за ТАСС руският заместник външен министър Михаил Галузин посочи възможността за възобновяване на черноморската инициатива – „първо, решаване на системни проблеми” и ги посочи, прибавяйки и някои нови: възстановяване на SWIFT връзката на Росселхозбанк, възобновяване на доставките на резервни части, създаване на транспортна логистика и застраховане, както и възстановяване на достъпа на руските компании до техните чуждестранни активи, с други думи, вдигане на редица основни санкции, наложени срещу Русия заради въоръжената ѝ агреси в Украйна.
На свой ред държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отбеляза: „По отношение на конкретни индикации за потенциални проблеми като банкиране, транспорт и т.н., ние направихме всичко, за да сме сигурни, че тези проблеми са решени“. В този смисъл, Блинкен посочи, че удължаването на зърнената сделка "не е въпрос на отстъпки".
The Wall Street Journal вижда повода за изтеглянето на Русия от зърнената сделка в решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който "вбеси" Кремъл, като върна защитниците на Азовстал в Украйна и одобри влизането на Швеция в НАТО.
Разпалвайки война в сърцето на Европа, Русия продължава да иска привилегиите си от мирно време, като не се поколеба да превърне и прехраната на света в оръжие. След изтеглянето си от зърнената сделка на 17 юли, Русия не само блокира украинския износ на селскостопанска продукция, но започна и системно да руши украинската пристанищна инфраструктура и зърнени елеватори, унищожавайки и стотици хиляди тонове храни. Същевременно, руските действия превръщат Черно море в рискова зона за корабоплаването.
Според ООН, по силата на зърнената сделка, Украйна е изнесла 32,9 милиона тона селскостопански продукти, 65% от които са отишли в Китай, Испания, Турция, Италия и Нидерландия. Без да посочва източника си на данни, руското външно министерство обаче изрази „загриженост”, че за най-бедните страни са били едва 3% от доставките.
На неотдавнашния форум "Русия - Африка" нито един от африканските лидери не посочи такъв проблем. Някои от тях нарекоха поведението на Русия „нож в гърба”, а всички настояха зърнената сделка да се възобнови. Преди дни турският президент Реджеп Таийп Ердоган обяви, че замисля „алтернативен вариант” на споразумението.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
