„Изкуственият интелект ще задълбочи неравенството”
- Актуално
- Текст:
В интервю за Scientific American, ученият казва, че нереглментираното развитие на изкуствения интелект (ИИ) може не само да замени хората в много сфери, но и да ограничи възможностите им да договарят трудовите си условия.
Съмненията му се вписват в нарастващите опасения на работещи във всички сектори относно непредвидимото влиение на ИИ върху пазара на труда. И тази перспектива не е само в сферата на опасенията.
Неотдавнашен доклад на Goldman Sachs показа, че „разрушителната” технология и неограничената автоматизация застрашават дейности, извършвани понастоящем от около 300 милиона работници и служители в САЩ и Европа, работещи на пълен работен ден.
Подобни са заключенията и на учените от OpenAI, компанията, създала популярния чатбот ChatGPT. Според тях, до 80% от трудещите се в различните сектори може да установят, че работата им в една или друга степен е повлияна от ИИ.
Ако не бъде овладяно, ораничаването на човешкото участие в трудовите процеси може да концентрира още повече богатство в компаниите, лишавайки работниците от права и развръзвайки ръцете на работодателите, предупреждава Джоузеф Стиглиц. Според него, процесът на манипулиране на трудовия пазар вече е започнал и вероятно ще продължи.
Ученият вижда застрашени работни места в две посоки – тежкия физически труд и антиподът му – сферата на „белите якички”, където ИИ успешно замества хората в авторство, превод и редакци на текстове, озвучаване, дублаж и обработка на видеопродукти, програмирне, изчисления и анализи, намесвайки се и в сфери като финанси и счетоводство.
Същевременно Стиглиц е скептичен по отношение на възможността въвеждането на ИИ да разкрие нови работни места – според него, това е възможно, но „загубените” работни позици във всички случаи ще бъдат повече. Ще се промени и търсенето на професии, извеждайки, например, на преден план лингвистичните хуманитарни умения пред традиционните математически умения.
Като цяло, Джоузеф Стиглиц предвижда мощен макроикономически ефект от развитието на ИИ-технологията и задълбочаване на неравенството, включително в хуманитарни сфери като медицина, право, образование, наука и изкуство.
Според Стиглиц, потенциалните решения за поемане на ИИ-удара срещу трудовия пазар са две: първо, увеличаване на общото търсене в икономиката и второ, прилагане на политики за защита на работниците. Но той веднага посочва и големия рисков фактор - хората: „Нашата политика не върви в тази посока. Така че от една страна се надявам, че ако действаме правилно, ИИ би бил страхотен. Но въпросът е ще го направим ли, ще постъпим ли правилно в нашето политическо пространство? Мисля, че това е големият проблем”.
Още по темата във
facebook