
Какво се случи в банковата система след края на 2019 г.
- Важно от "Власт"
- Източник: bnb.bg
- Автор:

Към края на юни 2020 г. по данни на БНБ банките в България са 23, като техният брой намалява вследствие на консолидационните процеси в страната, започнали още преди 2014 г.
След последното обединение на една от най-големите банки, Банка ДСК, със Сосиете Женерал Експресбанк, ранкът отново се смени и на първото място по размер на активите е ДСК Банка с 21,9 млрд. лв., следвана от Уникредит Булбанк (21,8 млрд. лв.) и Обединена българска банка (11,6 млрд. лв.).
Топ 5 по размер на активите допълват Юробанк България и Първа инвестиционна банка, като общият дял на петте банки в банковата система е 66,3% с общо активи 76 млрд. лв.
Най-голям ръст на активите отчита Банка ДСК от 38%, поради сливането си със Сосиете Женерал Експресбанк. Това се отразява и на увеличението на депозитите й, с над 44%, както и на кредитите - с
над 51% от началото на годината.
Спад в депозитите от началото
на годината бележат Юробанк и ПИБ, съответно с 2,62% и 2,21%. Значителен спад в
депозитната база отчита Българска банка за развитие - с 38,22%, отново от
началото на годината до момента.
В банковата система е отчетен ръст на депозитите 7,87%, на кредитите - 9,03%, и на активите - 6,88%, а към края на второто тримесечие печалбата в банковата система възлиза на 515,2 млн. лв. С най-голяма печалба след данъци е Уникредит Булбанк - 146,5 млн. лв.
Домакинствата са получили
кредити на обща стойност 24,8 млрд. лв., като делът на ипотечните и потребителските
кредити е почти равностоен – 52,3% и 50,5%. В сравнение с година по-рано, този
дял е бил съответно 51,5% и 51,0%.
Нетните приходи от лихви на банките са част от нейната печалба. След края на 2019 г., когато банковата система отчита чист приход от лихви в размер на 2,38 млрд. лв., резултатът се понижава с близо 52%, като достига до 1,23 млрд. лв. през второто тримесечие на 2020 г. За сравнение, година по-рано той е бил 1,16 млрд. лв.
През второто тримесечие на 2020 г. Първа инвестиционна банка запазва стабилна политика относно кредитирането на домакинствата, като отчита сходни нива както в сравнение с края на 2019 г., така и спрямо края на юни 2019 г. Общото кредитиране е над 6 млрд. лв. и за трите сравнявани периода, като финансирането за домакинствата не надвишава 2 млрд. лв., от които за ипотечни кредити до 900 млн. лв., а за потребителски е над 1 млрд. лв.
До приемането на страната ни в т.нар. чакалня за Еврозоната, на 13 юли 2020 г., банката беше с ключова роля при оценката на активите ѝ, заедно с Инвест банк, по повод приемането на България във валутно-курсовия механизъм IRM2.
Стабилността на банковата система е важен икономически фактор не само във вътрешноикономически план, но и спрямо цялото европейско пространство, от което България е вече важна част.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
