
Как хората се отнасят към роботите

Отношенията ни с роботите ще станат още по-интересни през следващото десетилетие. При това чатботовете и роботите-компаньони вече действат така, че на хората те им изглеждат като живи същества. И това може да доведе до лоши последици, пише BBC Science Focus.
При масовото въвеждане на виртуалните гласови асистенти родителите се оплакаха, че тези асистенти учат децата им да бъдат груби. За да поправят това, Amazon и Google пуснаха допълнителни функции, които насърчаваха използването на думите "моля" и "благодаря".
През 2015 г. учените изясниха каква връзка съществува между емпатичната грижа на хората и отношението им към робота. Много изследвания показват също така, че тези, които стават свидетели на агресивно поведение по отношение на робот, изпитват стрес.

Освен това, научните изследвания показват, че хората се отнасят към роботите по по-различен начин, отколкото към персонажите на екрана. Това отчасти се дължи на факта, че човек е биологично програмиран да реагира на физическо движение.
С други думи, хората са склонни да се отнасят към всеки движещ се обект (дори обикновена пръчка) като към живо същество. Ето защо, с подобряването и усъвършенстването на роботите, в подсъзнанието на хората границата между живото и реалното може да продължи да се размива.
Съществува предположение, че жестокостта към роботите ще направи хората още по-жестоки като цяло. Това обаче все още изисква доказателства.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия

Учени: възрастта на най-големия лунен кратер е 4,5 милиарда години

Агенцията на Мъск DOGE ще бъде ликвидирана през май

Русия поддържа в чужбина „сенчеста борса“ със специални валутни курсове

В маратонска реч сенатор демократ разгроми политиката на Тръмп

Китай пуска дроновете в бизнеса с таксита
